Nowe, bardziej restrykcyjne normy alarmowania o smogu

0
fot. pixabay

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, od piątku (11 października) obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów.

Rozporządzenie Ministra Środowiska nowelizujące przepisy z 2012 r. zostało opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo – zgodnie z vacatio legis – zaczęło obowiązywać dzień po ogłoszeniu rozporządzenia, czyli w piątek.

Nowe przepisy stanowią, że alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poziom informowania ustalono na 100 mikrogramów. Wartości te są o dwa razy niższe niż te określone w rozporządzeniu z 2012 roku, kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów. Oznacza to też, że społeczeństwo będzie częściej informowane o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.

Na początku kwietnia MŚ zaproponowało nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu – odpowiednio na poziomie 250 i 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10. Zostały one skrytykowane przez Polski Alarm Smogowy (PAS). Aktywiści z PAS wskazywali, że mimo proponowanego przez MŚ obniżenia poziomów, nadal byłyby one najwyższe w UE i trzykrotnie wyższe niż we Francji czy we Włoszech.

PAS dodawał, że gdyby przyjąć takie progi alarmowania, jakie zaproponowało MŚ, to w Małopolsce w 2018 roku nie było ani jednego dnia, w którym by ogłoszono alarm smogowy. Na Śląsku takie dni w ubiegłym roku były trzy. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześc.

Krytycznie o tamtych wartościach informowania i alarmowania o smogu wyrażali się również eksperci resortu zdrowia. Postulowali oni obniżenie progów do 80 mikrogramów dla alarmu i 60 mikrogramów dla poziomu informowania.

Ostatecznie resort środowiska zaproponował normy na poziomie 150 i 100 mikrogramów, na wprowadzenie których zgodę wydał Minister Zdrowia. Rozporządzenie Ministra Środowiska musiało zostać wydane w porozumieniu z szefem MZ.

Według MŚ normy w wysokości 150 mikrogramów dla alarmu i 100 dla poziomu informowania, będą spełniać swoją rolę w informowaniu obywateli oraz ich ostrzegania przed dużymi zanieczyszczeniami powietrza. Kolejnym argumentem, który przemawia – według MŚ – za trochę wyższymi progami (niż tymi proponowanymi przez MZ), jest rola samorządów w ostrzeganiu społeczeństwa i kosztów z tym związanych.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here