Fot. Aramedia

Nowy szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił dzisiaj jej nowy skład. Komisarzem odpowiedzialnym za jednolity rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz średnie i małe przedsiębiorstwa została wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Przyznana mysłowiczance teka jest jedną z nowości w strukturze KE. W przeszłości zwykle przypadała ona starym krajom Unii. Jak poinformowano w komunikacie, będzie to „maszynownia realnej gospodarki”.  W poprzedniej komisji jednolitym rynkiem zajmował się Francuz Michel Barnier, natomiast Elżbieta Bieńkowska dostanie dodatkowo przemysł. A zatem oprócz wolnego przepływu usług będzie się także zajmować wolnym przepływem towarów.

Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bo odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.

Bieńkowska obejmując urząd unijnego komisarza, zmuszona będzie zrzec się mandatu senatorskiego, który otrzymała w wyborach parlamentarnych 2011 roku. Do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przyszła z urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego, gdzie kierowała wydziałem odpowiedzialnym za sprawy związane z programowaniem i wykorzystaniem unijnych funduszy. Była koordynatorem i negocjatorem zespołu tworzącego Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 i członkiem komitetu monitorującego ten program. W latach 2002-2007 zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącej Rady Nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Elżbieta Bieńkowska urodziła się w Katowicach, pracuje w Warszawie, lecz całe swoje życie mieszka w Mysłowicach. Uchodzi za jedną z najlepiej ubranych kobiet w polskiej polityce. Jak wyznała w wywiadzie dla „Elle”, ubrania kupuje wyłącznie na Śląsku, najchętniej na wyprzedażach. Jest miłośniczką zwierząt, dlatego 1 proc. podatku przekazuje na schronisko dla psów w naszym mieście. Uwielbia muzykę i koncerty. Bywa na festiwalu Open’er, zna się z muzykami zespołu Myslovitz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię