Nie żyje Michał Smolorz

0
fot. Lajsikonik

Nad ranem 10 stycznia zmarł Michał Smolorz, znany śląski publicysta. Przyczyną zgonu był zawał serca. Miał 57 lat.

Smolorz urodził się w roku 1955 w Szopienicach. Znany był jako dziennikarz, reżyser, scenarzysta oraz producent telewizyjny i filmowy.

Ukończył Politechnikę Śląską, uzyskał także tytuł doktora kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Od roku 1978 pracował w Telewizji Polskiej, z której został wyrzucony podczas stanu wojennego na skutek negatywnej weryfikacji politycznej. Po tym pracował w wielu zawodach, m.in.: jako kierowca autobusu, jednocześnie publikując w wydawnictwach podziemnym.

W 1987 r. pod pseudonimem Stefan Szulecki wydał książkę pt. Cysorz, wspomnienia kamerdynera, w której opisał rządy ówczesnego I sekretarza KW PZPR w Katowicach, Zdzisława Grudnia.

Do TVP powrócił w roku 1989, zostając sekretarzem ds. programu, zastępcą redaktora naczelnego i dyrektorem ds. ekonomicznych.

W 1991 r. wraz z Wojciechem Sarnowiczem założył prywatne studioAntena Górnośląska.

Wyprodukował ponad 200 filmów i widowisk telewizyjnych poświęconej górnośląskiej tożsamości.

W 2002 r. z ramienia założonego przez siebie Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Smolorza bezskutecznie kandydował na stanowisko prezydenta Katowic.

W 2012 r. wydał książkę pt.Śląsk wymyślony, w której obnażył wszystkie mity dotyczące wizerunku Górnego Śląska.

Pogrzeb Michała Smolorza odbędzie się 14 stycznia o godz. 12 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlasiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here