Bieda jak na Śląsku

0
FOT. NAC

Mysłowice jednym z najbiedniejszych miast w Polsce? Według rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nie mamy wielu powodów do radości. Poza nielicznymi perełkami, zamożnością nie mogą się pochwalić także inne gminy województwa śląskiego. Czy na pewno trzeba bić na alarm?

Opublikowany w lipcu ranking za rok 2013 jest dla naszego regionu bezlitosny. Wśród dziesięciu miast na prawach powiatu o najniższych dochodach per capita (wyłączając miasta wojewódzkie) znajduje się aż osiem gmin z województwa śląskiego. Są to: Bytom, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice i Żory. Przekłada się to na zamożność całego województwa, które w zeszłym roku było drugim najbiedniejszym w kraju. W gorszej sytuacji znajdowała się tylko Małopolska.

Jaki dokładnie wynik uzyskały Mysłowice? Według „Wspólnoty” jesteśmy piątym najuboższym miastem na prawach powiatu, przeciętny dochód na mieszkańca wynosi 3 092,52 zł. Najgorszą sytuację w kraju zanotowały Świętochłowice (2 587 zł) i Piekary Śląskie (2 609 zł). Niewiele lepiej jest w jeszcze niedawno bogatym Sosnowcu (2 839 zł), który i tak odniósł pewien sukces – zahamował w ostatnich latach tendencję ubożenia gminy. W Mysłowicach można zauważyć tendencję odwrotną: porównując wyniki z 2012 r., miasto spadło o cztery oczka. Bogatsze od Mysłowic okazały się miasta: Bytom, Ruda Śląska i Żory, a także Elbląg i zamykający listę dziesięciu najbiedniejszych Wałbrzych. Nieznacznie gorzej niż nad Przemszą jest z kolei w Siemianowicach Śląskich.

Jednak nie zawsze Śląsk i Zagłębie wypadają słabo. Wśród wspomnianych już perełek najbardziej okazałą jest Dąbrowa Górnicza – drugie najzamożniejsze miasto na prawach powiatu (4 470 zł). Lepszym wynikiem może się poszczycić jedynie Sopot (5 909 zł). Bardzo dobrze wypadły także Gliwice (miejsce szóste) i Rybnik (miejsce czternaste).

Wśród miast wojewódzkich Katowice znalazły się na miejscu piątym (4 150 zł). Stolicy województwa do najbogatszej Warszawy jednak daleko (5 843 zł). Ostatnią perełką z regionu jest Mikołów, który wśród miast powiatowych (wyłączając miasta na prawach powiatu) uzyskał miejsce piąte (3 359 zł). Cieszy również dobra pozycja niedalekiego Oświęcimia, który uplasował się na ósmym miejscu.

Czy ranking „Wspólnoty” jest miarodajny i odzwierciedla prawdziwą sytuację miast? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Komplikuje ją chociażby ilość kategorii, w których oceniane są gminy. Choć Mysłowice są miastem na prawach powiatu, nie cieszą się zbyt dużą populacją. Gdyby miasto znalazło się w tej samej kategorii, co niewiele mniejszy Mikołów, Mysłowice byłyby 11. najbogatszą gminą w Polsce. Warto zauważyć, że w kategorii miast powiatowych bez miast na prawach powiatu, najgorzej żyje się w świętokrzyskiej Kazimierzy Wielkiej, której dochód per capita (1 829 zł) rzeczywiście powinien być dla władz samorządowych sygnałem alarmowym. Zatem Mysłowice, w porównaniu z innymi małymi miastami Polski, nie wypadają najgorzej. W rankingu „Wspólnoty” konkurują jednak z dużymi ośrodkami, z których wiele do lat 90. miało rangę stolicy województwa.

Morał z rankingu płynie ten sam, co zawsze: utrzymywanie w województwie śląskim kilkunastu małych miast na prawach powiatu jest nieuzasadnione, zaś wprowadzenie jednego wielkiego powiatu metropolitalnego ze stolicą w Katowicach powinno być tylko kwestią czasu. Miasta metropolii nie konkurowałyby ze sobą, zaś współpraca na szerszą skalę, w ramach jednego organizmu, byłaby koniecznością.

Czy rozsiane po całej Polsce gminy powinny zazdrościć bogatej Warszawie? Gdyby ranking „Wspólnoty” nie był podzielony na kategorie, stolica Polski znalazłaby się daleko w tyle. Okazuje się, że najbogatsze miasta w kraju nie posiadają nawet swojego powiatu. Są to podszczecińskie Nowe Warpno (18 913 zł) i Krynica Morska (13 143 zł). Najlepiej jednak żyje się na wsi – najzamożniejszą gminą w Polsce per capita jest Kleszczów w województwie łódzkim: wynik 41 600 zł zawstydzić może wszystkich.