Majówka na Śląsku. Dokąd się wybrać?

0
fot. materiały organizatorów

Tegoroczny długi majowy weekend będzie liczył cztery dni. W całym regionie odbędzie się mnóstwo różnorodnych imprez. Zebraliśmy je dla was, na pewno znajdziecie wśród nich coś dla siebie!

1 maja na Kąpielisku Słupna już po raz piąty odbędzie się Ekumeniczny Koncert Rodzinny „Bądź jak Jezus”. W tym roku będzie on poświęcony osobie św. Jana Pawła II. Zagrają m.in. Martin Smith, Viola Brzezińska, Magda Anioł czy chór Deus Meus. Start: godz. 16.

Od 26 kwietnia aż do 4 maja trwa Majówka w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. To świetna okazja, by przejechać się zabytkowym taborem kolejowym po trasie wiodącej po najważniejszych częściach muzeum, prezentującej ważne dla techniki kolejowej obiekty, takie jak żuraw węglowy i wodny, dźwig bramowy, zapadnia kolejowa, obrotnica czy budynki olejarni i piaskowni. Zwiedzanie odbywa się w trakcie przejazdu składem prowadzonym przez polską lokomotywę SM03-422 z 1963 r. lub czechosłowackim wagonem motorowym Motorak z 1955 r.

Moc majówkowych atrakcji przygotował Park Śląski. 1 maja o godz. 16 na Dużej Łące rozpocznie się piknik z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Kabaret Młodych Panów, Bob One i Bas Tajpan oraz Gooral. Ponadto o godz. 20 w Leśniczówce rozpocznie się festiwal Śląskie Brzmienie – gwiazdą wieczoru będzie zespół Cree.

W związku z majowym weekendem w Parku Śląskim ruszy wypożyczalnia rowerów, rozpocznie się sezon w lunaparku, a na przejazdy reaktywowaną we wrześniu Elką będą obowiązywać zniżki.

Między 1 a 3 maja warto też odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny. Po pierwsze – wstęp będzie kosztował tylko 5 zł. Po drugie – w tych dniach będzie można porozmawiać z pracownikami zoo, poznać zwyczaje jego podopiecznych i zwiedzić pawilony z dzikimi zwierzętami.

Między 1 a 4 maja miłośników koni nie może zabraknąć w Radzionkowie, gdzie odbędą się Międzynarodowe Zawody Jeździeckie w Ujeżdżeniu. Wydarzenie ma formę pikniku rodzinnego, można zatem liczyć na występy wokalne i taneczne, pokazy sportów ekstremalnych, kiermasze, wystawy i wiele atrakcji dla dzieci.

Rodzinna Majówka odbędzie się także w mikołowskim Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Będą m.in. warsztaty fotograficzne, tworzenia biżuterii, decoupage, a w sobotę 3 maja Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Gliwice zaprasza na wyjątkowe „Spotkanie z astronomią” i wieczorne oglądanie nieba, a w kinie plenerowym będzie można zobaczyć „Zakochanych w Rzymie” Woody’ego Allena.

3 maja Bytom będzie świętował 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i 93. rocznicę III powstania śląskiego. O godz. 10 na rynku rozpocznie się 8. Bytomski Bieg Konstytucji 3 Maja, a o godz. 18 będzie można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu barda Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd.

3 i 4 maja na Rycerską Majówkę zaprasza Warownia Pszczyńskich Rycerzy. W programie m.in. nauka tańca średniowiecznego, mała szkoła giermków, tory z przeszkodami oraz liczne gry i zabawy dla najmłodszych. Wstęp kosztuje symbolicznego dukata, czyli 10 zł, które można potem wydać w restauracji Warowni. Zakup dukata obowiązuje osoby powyżej 15 roku życia.

Jeśli na majówkę wybieracie się w góry, to 1 maja o godz. 18 w Amfiteatrze im. St. Hadyny w Wiśle będziecie mogli pobawić się na koncercie zespołu Enej, a 3 maja wybrać się do hali „Pod Dębowcem” w Bielsku-Białej, gdzie o godz. 18 zagra Kazik z Kultem.

Podczas Będzińskiej Majówki na Wzgórzu Zamkowym 2 maja o godz. 17 w amfiteatrze zagra zespół Golden Life, a 4 maja o tej samej porze – Fortuna Trio.

W tym roku długi majowy weekend zbiegnie się także z Dniami Czeladzi. 2 maja w Parku Prochownia zagrają Pro Age, Jahvigation Tabu i Akurat – start: godz. 16. Natomiast 3 maja w Parku Grabek wystąpią Mały Lekki Ojciec, Worms of Senses i Tomasz Lipiński – start: godz. 16.30.

2 maja będzie też dniem wieńczącym katowicki Jazz Art Festiwal 2014. O godz. 19 w Centrum Kultury Katowice wystąpi Kronos Quartet, a o godz. 21 w Jazzclubie Hipnoza – Ben Goldberg Trio. Bilety w cenie 30-90 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here