Jest projekt szybkiej drogi do Katowic

0
fot. ARAmedia

DTŚ to najważniejsza, obok autostrady A4, droga w regionie. O tym, że Drogowa Trasa Średnicowa miałaby połączyć Mysłowice z Zabrzem i Gliwicami, a z drugiej strony z Dąbrową Górniczą i Będzinem mówi się od dawna. Po wielu latach pojawił się projekt. Sprawdziliśmy, jak będzie przebiegała nowa trasa.

Wyczekiwany od kilkunastu lat projekt Drogowej Trasy Średnicowej połączy Katowice z Mysłowicami, a kontkretne z ul. Obrzeżną Zachodnią. Budowa ma dotyczyć odcinka od węzła „Lwowska” przez węzeł „Janów” do Mysłowic – węzeł „Jasińskiego”. – Termin rozpoczęcia inwestycji nie został jeszcze wyznaczony – mówi Marek Stajndor z zarządzającej projektem firmy Grontmij. – Koszt budowy będzie znany po zakończeniu całości prac projektowych, obejmujących m.In. Opracowanie kosztorysów inwestorskich, które określą koszt budowy. Szacunkowe koszty inwestycji na terenie miast Katowice i Mysłowice, przewidzianej do dofinansowania ze środków unijnych, można określić w przedziale od 150 do 200 mln zł.

Według informacji podanych przez portal Gazeta.pl budowa rozpocznie się najwcześniej w 2014 r. Termin ten wiąże się z nową pulą środków unijnych, które będzie można pozyskać na lata 2014-2020. – Budowa Drogowej Trasy Średnicowej z pewnością będzie jedną z kluczowych inwestycji w naszym mieście. Przede wszystkim przyspieszy dojazd mieszkańców Mysłowic do innych miast ościennych oraz odciąży centrum miasta, pozwalając jednocześnie na gruntowne remonty. Ponadto jeszcze łatwiejsze i szybsze połączenie z innymi miastami to kolejny atut Mysłowic, który może zostać dostrzeżony przez potencjalnych inwestorów – mówi Kamila Szal z mysłowickiego magistratu.

Obecnie przewidywane są nieznacznie różniące się od siebie dwa warianty budowy. Dominuje tańszy i mniej oddziałujący na środowisko dotychczasowy uład dróg. – Nowe warianty przedstawione w ramach konsultacji różnią się przede wszystkim wielkością węzła „Janów” i związaną z tym prędkością dopuszczalną na węźle. Wielkość węzła wpływa z kolei na zajętość terenu pod jego budowę i nakłady inwestycyjne na jego realizację, a co za tym idzie koszt jego budowy – mówi Stajndor.

Ta istotna dla miasta informacja przeszła bez zainteresowania lub wiedzy części mieszkańców, bo w odbywających się 24 października w Hali Widowiskowo-Sportowej im. St. Padlewskiego konsultacjach społecznych uczestniczyła tylko jedna osoba.

Według najnowszych wariantów budowy konieczne będzie wyburzenie kilkudziesięciu garaży stojących bezpośrednio przy ul. ks. Norberta Bończyka. Ostateczny zakres wyburzeń budynków i garaży będzie znany po zakończeniu całości pac projektowych.

Etap konsultacji społecznych zakończył się, więc osoby, których dotyczy budowa, przeoczyły jedną z szans na dyskusję w tej sprawie.

Jedyną osobą obecną na konsultacjach był mysłowicki przedsiębiorca i prezes Stowarzyszenia WiR Maciej Sikora. Stowarzyszenia, które za jeden z głównych celów od początku swojego istnienia stawia sobie monitorowanie i wspieranie prokejtu budowy DTŚ w Mysłowicach. – Mający powstać odcinek drogi z pewnością odciąży centrum, przyciągnie inwestorów, więc jest to bardzo dobra informacja dla miasta. Nie możemy teraz tylko przespać kolejnej transzy środków unijnych. Gotowy projekt będzie szansą na uzyskanie dofinansowania ze środków europejskich, więc miasto powinno się przygotować. Kolejną ważną kwestią jest teraz wiadukt łączący ul. Bończyka z ul. Obrzeżną Północną. Naszym celem jest teraz udrożnić przejazd, aby ruch mógł odbywać się w dwóch kierunkach. Jakość przejazdu poprawi się diametralnie – mówi Sikora. – Infrastruktura kolejowa na trasie Katowice-Kraków oraz w obrębie KWK Mysłowice będzie przebudowywana, więc jest to doskonały moment, aby pomyśleć o zmianach w blokującym przejazd wiadukcie. 23 października odbyło się z naszym udziałem spotkanie z prezydentem Lasokiem, przedstawicielami władz Sosnowca, Katowickiego Holdingu Węglowego i kolei – dodaje Sikora. – Uzgodniono, że w listopadzie zostanie powołany zespół do spraw tego wiaduktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here