Zaproszony na pokaz super sprzętów? Uważaj na manipulacje sprzedawców!

0
fot. pixabay

W ostatnim czasie do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów docierają coraz częstsze sygnały od mieszkańców o prowadzonych na terenie Mysłowic pokazach handlowych, podczas których oferowane są bezpłatne i bezinwazyjne badania układu krążenia. Rzecznik przestrzega przed manipulacjami i naruszeniami prawa, do których dochodzi podczas takich spotkań!

Rzecznik Praw Konsumenta pragnie zwrócić uwagę mieszkańców, że podczas pokazów często dochodzi do poważnych nieprawidłowości i naruszeń prawa (przede wszystkim nieuczciwych praktyk handlowych), których ofiarą padają przede wszystkim seniorzy.

Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność na pograniczu prawa, naganną etycznie lub wręcz przestępczą. Podczas pokazów, prezentacji, wykładów i przy innych okazjach nieuczciwi przedsiębiorcy poddają konsumentów (w tym seniorów) zaawansowanym metodom marketingowym, którym trudno się oprzeć. W rezultacie konsumenci nabywają rzeczy wątpliwej jakości i skuteczności, zazwyczaj za cenę znacznie odbiegającą od ich obiektywnej wartości rynkowej, często zaciągając na ten cel wieloletnie zobowiązania kredytowe.

„Badania” i „diagnoza” układu krążenia są bezpłatne i wykonywane są przez osoby nie będące lekarzami! Przedsiębiorcy zarabiają jednak na „leczeniu”. I tutaj właśnie czyha pułapka, bo pojawia się pokusa, żeby przestraszyć pacjentów – konsumentów, wmówić im chorobę, której w rzeczywistości nie mają i na miejscu zaproponować „leczenie” za pomocą „niezwykłych” wynalazków – analizatorem, przenośnym polem magnetycznym, „medycznymi” fotelami czy lampami. Akcesoria te są może ciekawe, ale raczej nie lecznicze, za to najczęściej bardzo drogie!

Seniorze, uważaj!

  • jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający na celu sprzedaż.
  • gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi.
  • uważnie czytaj umowy, nie działaj pod presją czasu.
  • uważaj na „promocje”, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy
  • postaraj się konsultować decyzje z kimś bliskim.
  • nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego.
  • nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą.
  • pamiętaj, że na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem masz 14 dni.
  • w razie problemów szukaj pomocy u Miejskiego Rzecznika Konsumentów, ul. Mikołowska 4a, 41-400 Mysłowice tel. 32 222 16 78 bmrk@bmrk.myslowice.pl.

źródło: BMRPK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here