Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla mysłowiczanek

0

Decyzją Prezydenta Miasta Mysłowice już piąty rok z rzędu prowadzony jest „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w mieście Mysłowice na lata 2015- 2020”.

W tym roku wszystkie dziewczynki z rocznika 2005 mieszkające w Mysłowicach będą mogły bezpłatnie skorzystać ze szczepienia przeciwko HPV dzięki finansowaniu programu ze środków Urzędu Miasta Mysłowice.

Program składa się z dwóch etapów:
– spotkań edukacyjnych dla młodzieży z rocznika 2005 (chłopców i dziewcząt) oraz spotkań edukacyjno-informacyjnych dla ich rodziców,
– szczepień dziewczynek z rocznika 2005 zamieszkałych na terenie Mysłowic.

Po raz piąty realizatorem programu została Fundacja „Unia Bracka”, która od początku marca prowadzi na terenie szkół w Mysłowicach spotkania dla młodzieży oraz ich rodziców, mające na celu edukację w zakresie zakażeń wirusem HPV. Etap ten zostanie zakończony na koniec kwietnia. W tym okresie rozpocznie się również etap szczepień.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Na szczęście można zapobiec jego wystąpieniu dzięki profilaktycznym szczepieniom, które zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są dziewczętom w wieku 11-14 lat.

Z bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Szczepienia odbywać się będą na terenie szkół podstawowych w Mysłowicach oraz w mysłowickich przychodniach Fundacji „Unia Bracka” przy ul. Chopina 54, ul. Świerczyny 5 oraz ul. Osmańczyka 4. Więcej informacji pod numerem tel.: 32 240 10 65.

Mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here