Bezpłatna mammografia w październiku

0
fot. LuxMed

17 października mammobus Lux Med kolejny raz przyjedzie do Mysłowic, by wykonać darmowe badanie piersi u kobiet w wieku 50-69 lat. Regularna kontrola jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na szybką reakcję w razie potrzeby, dlatego warto zapisać się już dziś.

– Październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. To najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet, który stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek. Obniżeniu wskaźnika umieralności oraz podniesieniu poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka piersi ma służyć wieloletni „Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi” nadzorowany przez Ministerstwo Zdrowia. Niestety, na badania w jego ramach zgłasza się co roku niespełna połowa uprawnionych Polek w wieku od 50 do 69 lat. To wiek, w którym są one najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. W państwach wysoko rozwiniętych w badaniach mammograficznych uczestniczy regularnie ponad 70% uprawnionych pań – informuje Anna Niemirska, specjalistka ds. marketingu i PR w firmie Lux Med.

Mammografia wykonywana jest w mobilnej pracowni, która w Mysłowicach stanie obok sklepu Kaufland przy ul. Chopina 1. Badanie trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. – Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia. Badanie mammograficzne jest bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości, niezależnie od miejsca zamieszkania – wyjaśnia Anna Niemirska. W badaniu mogą uczestniczyć kobiety we wspomnianym wieku, które posiadają ubezpieczenie i nie były leczone z powodu raka piersi oraz w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii w ramach programu lub otrzymały polecenie wykonania badania po roku (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

– Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl/formularz. Call center czynne jest od poniedziałku do piątku oraz w wybrane soboty. Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii – dodaje Niemirska.

Plakat Lux Med

Plakat Lux Med

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here