fot. Pixabay

30 października w urzędzie miasta odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące obowiązku wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dla mikroprzedsiębiorców już od 1 stycznia 2018 r. Jeśli prowadzisz mikrofirmę, koniecznie przyjdź i dowiedz się od specjalistów, jakie czekają cię zmiany w prowadzeniu ewidencji podatku VAT. Więcej szczegółów na plakacie poniżej.

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję, czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT, oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa korzystają z tego rozwiązania od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. – Krajowa Administracja Skarbowa chce polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli z naszej strony – tłumaczy Agnieszka Patałąg z mysłowickiego urzędu skarbowego.

Testowa wysyłka JPK_VAT

– Chcemy, by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku: zamiast 60 będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Dzięki temu przedsiębiorcy przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne – mówi Patałąg. – Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się, krok po kroku, jak przygotować, podpisać, w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo, i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej – dodaje.

Czym jest JPK_VAT

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. To nic innego jak tylko dokładne dane odzwierciedlające ewidencję zakupu i sprzedaży, którą do tej pory podatnicy mają prowadzić w formie papierowej bądź elektronicznej, aby złożyć prawidłową deklarację VAT. – To przełożenie ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób – zapewnia Agnieszka Patałąg.

Więcej informacji: www.jpk.mf.gov.pl, 801 055 055, 22 330 03 30.

Plakat US

Źródło: US

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię