Uwolnijmy miasto od elektrośmieci

0
Logo akcji

Każdego roku przybywa elektrośmieci, które zamiast trafiać do selektywnych punktów, często wyrzucane są na dzikie wysypiska lub osiedlowe śmietniki. Zanim pozbędziemy się zepsutego telefonu czy komputera, zastanówmy się, jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Elektrośmieć, czyli każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zasilany przez prąd lub baterie, ma w sobie wiele szkodliwych substancji stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Związki bromu zawarte w komputerach powodują problemy zdrowotne zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Chrom, który ochrania metalowe elementy przed korozją, powoduje zaburzenia układu krążenia, choroby skóry i alergie. To tylko jedne z wielu toksycznych substancji zawartych w takich urządzeniach, dlatego pozbywając się elektrośmieci, warto zrobić to w prawidłowy sposób.

Co zrobić z elektrośmieciami? Każde urządzenie, nawet to najmniejsze, jak elektroniczny zegarek i budzik czy telefon komórkowy, powinno trafić do selektywnego punktu zbiórki. W ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” mieszkańcy Mysłowic mogą korzystać takiego właśnie punktu zlokalizowanego w hipermarkecie Kaufland przy ul. Chopina 1. Oddając tam elektrośmieci mamy pewność, że trafią one do zakładów przetwarzania, gdzie zostaną unieszkodliwione.

W przypadku elektrośmieci dużych, takich jak telewizor powyżej 24 cali, pralka czy lodówka, wystarczy zadzwonić pod numer 32 750 60 60 i umówić się na bezpłatny odbiór urządzeń z domu.

Do dyspozycji mysłowiczan są także Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Miarki i Piaskowej czynne przez sześć dni w tygodniu. Wszystko, co powinniście wiedzieć o funkcjonowaniu PSZOK, znajdziecie tutaj.

Nadesłano przez: Angelika Waszkiewicz