fot. foter.com

Decyzją prezydenta Edwarda Lasoka wprowadzony został „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w mieście Mysłowice na lata 2015-2020”. Dzięki niemu w tym roku wszystkie dziewczynki z rocznika 2001 mieszkające w naszym mieście będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV.

Program finansowany jest przez urząd miasta i składa się z dwóch etapów: spotkań edukacyjno-informacyjnych dla młodzieży z rocznika 2001 i rodziców oraz szczepień dziewczynek z tego rocznika zamieszkałych na terenie Mysłowic.

W drodze konkursu wyłoniony został realizator programu, którym w tym roku została fundacja Unia Bracka. Od początku kwietnia fundacja prowadzi na terenie placówek oświatowych w mieście spotkania dla młodzieży oraz rodziców mające na celu edukację w zakresie zakażeń wirusem HPV. Etap ten zostanie zakończony pod koniec kwietnia i wtedy rozpoczną się pierwsze szczepienia.

Dziewczynki szczepione będą szczepionką czterowalentną zabezpieczającą nie tylko przed rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, ale również przed brodawkami narządów płciowych. Pełny cykl wymaga podania trzech dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada sześć miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji i zapytać w szkole o możliwość zaszczepienia córki lub wybrać się do jednej z trzech przychodni fundacji Unia Bracka w Mysłowicach.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia oraz towarzystw ginekologicznych zalecane są one dziewczętom w wieku 11-14 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wyodrębnia się wiele jego typów, wśród których występują te odpowiedzialne za rozwój większości nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także za powstawanie brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych, choć jego koszt to wciąż ok. 1 000 zł.

Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Wiele kobiet myśli: „To mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował”, bagatelizuje chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

Wiele kobiet i matek pomimo, że zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV, nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Spotkania edukacyjne organizowane w ramach programu to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na trzech filarach: edukacji, szczepieniach i badaniach cytologicznych.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Szczepienia odbywać się będą na terenie placówek oświatowych w Mysłowicach oraz w przychodniach fundacji Unia Bracka przy ul. Chopina, Świerczyny i Osmańczyka.

Nadesłano przez: Fundacja Unia Bracka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię