Światowy Dzień Rzucania Palenia w Mysłowicach

0
fot. nadesłano

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Fundacja „Unia Bracka” wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach włączając się do obchodów tego dnia przygotowały wspólnie szczególną formę akcji. Każdy odwiedzający w tym dniu przychodnie fundacji (3 przychodnie Unii Brackiej w Mysłowicach) otrzyma ulotkę informującą o szkodliwości nałogu palenia wraz z jabłkiem symbolizującym zdrową alternatywę dla papierosa.

„Jabłko za papierosa” – takie hasło przyświeca akcji, która w najbliższy czwartek odbędzie się w przychodniach brackich w Mysłowicach. Akcja organizowana jest wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach oraz Stowarzyszeniem Manko. – Każdy palacz w tym dniu będzie mógł bezpłatnie wykonać badanie pomiaru poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badania te będą wykonywane w Przychodni Brackiej Mysłowice przy ul. Świerczyny 5 w godzinach 12 – 14.30 – informuje Paulina Pitrowska, Kierownik Zespołu Marketingu Fundacji „Unia Bracka”.

Mimo, iż wydaje się, że palenie papierosów staje się coraz mniej popularne, szacunkowa liczba palaczy nadal jest bardzo duża. Według Instytutu Onkologii w Polsce pali aż 33 % mężczyzn oraz 22 % kobiet. Oznacza to, że co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta w Polsce jest uzależniona od palenia  i naraża na jego negatywny wpływ nie tylko swój własny organizm, ale również osoby z własnego otoczenia – tzw. biernych palaczy.

– To już druga edycja akcji „Jabłko za papierosa”. Chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych pacjentów oraz wszystkich osób odwiedzających w tym dniu nasze przychodnie, iż palenie papierosów ma wpływ nie tylko na organizm samego palacza, ale szkodzi także osobom wdychającym dym papierosowy, tzw. biernym palaczom. Niestety najczęściej są to osoby nam najbliższe, nasze dzieci, małżonkowie, rodzice, których na co dzień trujemy – komentuje Paulina Pitrowska.

Nadesłano przez: Fundacja „Unia Bracka”