Policja radzi jak chronić swój komputer

0
fot. KMP Mysłowice

Czysto informacyjne i rozrywkowe wykorzystanie Internetu to już przeszłość. Dziś za pomocą sieci dokonuje się skomplikowanych transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Niestety zawsze tam, gdzie są pieniądze, są i oszuści. Dlatego policja radzi jak zabezpieczyć swój komputer, by korzystanie z Internetu było możliwie jak najbezpieczniejsze.

Surfując po Internecie zachowujmy daleko posuniętą czujność i ostrożność. Na niektórych stronach, zwłaszcza pornograficznych i hakerskich, bardzo często znajdują się złośliwe programy, które możemy nieświadomie zainstalować na komputerze. Mogą one sparaliżować jego pracę bądź wyciągnąć z niego poufne dane.

Korzystajmy z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie oprogramowania są nie tylko nielegalne, ale mogą zawierać też programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zainstalują się w komputerze. Będą podglądały wszystko, co wpisujemy na klawiaturze i przekazywały tę wiedzę niepożądanym osobom. W ten sposób możemy utracić kody dostępu do naszych kont internetowych, poczty i autoryzowanych stron.

Zainstalujmy program antywirusowy i antyszpiegowski – darmowe wersje takich programów można znaleźć w Internecie i legalnie je ściągnąć. Programy te uchronią nasz komputer przed wirusami i programami hakerskimi.

Warto też zaopatrzyć się w tzw. firewall (dosł. ścianę ogniową), która zablokuje próby włamania się z sieci do naszego komputera. Z Internetu możemy pobrać darmowe oprogramowanie tego typu.

Regularnie aktualizujmy: system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie oraz inne programy, których używamy podczas łączenia się Internetem. Luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera.

Dokładnie przyglądajmy się stronom banków, z których korzystamy za pośrednictwem Internetu. Oszuści często podszywają się pod pracowników banku i proszą nas o podawanie numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Nie odpowiadajmy na takie prośby, ale zgłośmy to obsłudze naszego banku. Można także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.

Korzystając z konta internetowego wpisujmy sami adres strony, nie posiłkujmy się linkami rozsyłanymi przez kogokolwiek. Mogą one kierować do fałszywej strony banku, której autorami są oszuści.

Nie otwierajmy maili od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (tzw. spamie) oraz przez komunikatory. Mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów. Użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty.

Komunikatory internetowe (np. Tlen, Gadu – Gadu) są bezpieczne pod warunkiem, że rozmawiamy tylko ze znanymi nam osobami i nie korzystamy z linków oraz plików przesyłanych przez niewiadomych nadawców.

W przeglądarkach internetowych można ustawić opcję filtru rodzinnego lub zainstalować na komputerze oprogramowanie, które uniemożliwi młodszym członkom rodziny korzystanie z niepożądanych stron.

Nadesłano przez: Komenda Główna Policji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here