fot. Pixabay

Jeszcze w tym miesiącu ruszy druga edycja mysłowickiego programu walki z boreliozą. Osoby, które miały kontakt z kleszczami, będą mogły bezpłatnie się przebadać pod kątem tej choroby, a wszyscy mieszkańcy skorzystają na kampanii edukacyjno-informacyjnej, jaką przeprowadzi miasto.

– W ramach programu przeprowadzonych zostanie 1,4 tys. przesiewowych badań testem ELISA wykrywających zakażenie boreliozą. W przypadku wyniku pozytywnego lub wątpliwego wykonany zostanie potwierdzający test Western Blot. Badania będą w całości finansowane przez mysłowicki samorząd – informuje Joanna Frysztacka, rzecznik urzędu miasta.

Program skierowany jest do wszystkich osób w wieku powyżej dziesięciu lat, zameldowanych na terenie Mysłowic. Aby zgłosić chęć wzięcia udziału w badaniu, wystarczy skontaktować się z jedną z przychodni fundacji Unia Bracka i wypełnić formularz kwalifikacyjny. Badania wykonywane będą w następujących przychodniach:

  • Przychodnia Bracka Mysłowice, ul. Świerczyny 5, tel. 32 222 37 31,
  • Przychodnia Bracka na Chopina, ul. Chopina 54, tel. 32 225 02 21,
  • Przychodnia Bracka Wesoła, ul. Osmańczyka 4, tel. 32 223 92 86.

Druga część akcji to kampania edukacyjno-informacyjna. W jej ramach zorganizowane zostaną otwarte spotkania edukacyjne dla wszystkich chętnych mieszkańców naszego miasta. – Tematyką spotkań ma być borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe, profilaktyka, możliwość zastosowania efektywnych i bezpiecznych szczepionek przeciwko KZM, rozpoznanie, leczenie i rokowanie. Wyświetlimy też film instruktażowy z zakresu usuwania kleszcza – wylicza Frysztacka. – Ponadto na czas trwania programu uruchomiona została skrzynka mailowa, za pośrednictwem której mieszkańcy mogą wysyłać zapytania i uzyskać pomoc związaną z chorobami odkleszczowymi: borelioza@uniabracka.pl – dodaje.

Na program walki z boreliozą miasto przeznaczyło w tym roku ponad 120 tys. zł. Jak podaje magistrat, liczba zachorowań w Mysłowicach w ostatnich latach kształtuje się na wysokim poziomie i zauważalna jest tendencja wzrostowa. – Program badań profilaktycznych w kierunku rozpoznania boreliozy oraz edukacji w zakresie chorób odkleszczowych ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy mysłowiczan oraz zmniejszenie liczby powikłań dzięki wczesnemu wykryciu choroby – mówi Joanna Frysztacka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię