fot. Pixabay

Od września, zgodnie z reformą oświaty, zmianie musi ulec tzw. sieć szkół. Gimnazja zostaną wygaszone, a szkoły podstawowe znów będą kształcić w trybie ośmioletnim. Rozwiązania proponowane przez prezydenta Edwarda Lasoka są efektem rozmów z mieszkańcami, dyrektorami szkół oraz nauczycielami. Muszą one jednak zostać zaakceptowane przez kuratorium. Decyzja powinna zapaść do 10 marca.

Nad zmianami w mysłowickiej sieci szkół urzędnicy pracują już od kilku miesięcy. W listopadzie powołany został specjalny zespół, który zaplanował wdrożenie zmian narzuconych na samorządy przez reformę oświaty. Wynikiem jego prac jest projekt uchwały przedstawiający nowy ustrój szkolny, który zaakceptowany został przez radę miasta na nadzwyczajnej sesji 14 lutego. Aby mógł on jednak wejść w życie, proponowane rozwiązania muszą zostać zaakceptowane przez kuratorium oświaty.

Najważniejsze zmiany związane z reformą szkolnictwa będą polegały na przekształceniu Gimnazjum nr 1 w Szkołę Podstawową nr 4, włączeniu Gimnazjum nr 5 do Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Gimnazjum nr 6 do Szkoły Podstawowej nr 16. W takim układzie placówki te funkcjonowały do 1999 r., czyli przed reformą tworzącą gimnazja. Jedną z istotniejszych zmian będzie również przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 7 do budynku obecnego Gimnazjum nr 2, które będzie stopniowo wygaszane. Ponadto gimnazja, które funkcjonują w ramach zespołów szkół, zostaną wygaszone, a szkoły podstawowe przekształcą się w placówki ośmioletnie.

Jeżeli decyzją kuratorium oświaty proponowane przez prezydenta zmiany w szkolnictwie zostaną zaakceptowane, właśnie w powyższym kształcie będą one obowiązywać od 1 września tego roku. Organ sprawujący nadzór na szkołami swoją decyzję powinien wydać do 10 marca.

Kliknijcie w zdjęcie, aby przyjrzeć się wszystkim zmianom, które czekają mysłowicką oświatę.

Plakat UM

Nadesłano: UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię