Mieszkańcy ocenili pierwszą edycję MBO

0
fot. UM

Zakończyły się spotkania podsumowujące pierwszą edycję Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego organizowane pod hasłem „MBO. Oceń to!”. Magistrat wspólnie z mieszkańcami wypracował nowe zapisy regulaminu MBO, który będzie obowiązywał od przyszłego roku.

Spotkania oceniające pierwszą edycję MBO rozpoczęły się 14 listopada. Kolejne dwa odbyły się 28 listopada i 5 grudnia. Ustalono na nich m.in., że zadania zgłaszane w ramach MBO powinny być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców, a także, że nie mogą one dotyczyć rozbudowy czy modernizacji urzędu miasta i jednostek budżetowych miasta. Do regulaminu wprowadzono także zapis, który uniemożliwia składanie zadań dotyczących wyłącznie planów i projektów. Warsztaty z poprawnego wypełniania formularza zorganizowane zostaną pod koniec kwietnia, czyli znacznie później niż w pierwszej edycji MBO.

Ponadto do regulaminu dodano zapis o możliwości łączenia podobnych wniosków za zgodą wnioskodawców. Nowo powstałe zadanie będzie mogło zyskać nową nazwę, a na liście zajmie taką pozycję, jaką zajmowało pierwsze z zadań, które uległy połączeniu. Dodatkowo na formularzu zgłoszeniowym pojawi się możliwość wyboru preferowanej formy kontaktu. Skrócony został także okres odwoławczy: z dwóch tygodni do siedmiu dni.

Na ostatnim spotkaniu ustalono również, że w przypadku, kiedy jedna osoba odda więcej niż jeden głos, wszystkie oddane przez nią głosy uznane zostaną za nieważne. Ponadto formularze do głosowania w wersji papierowej dostępne będą od dnia otwarcia głosowania, a nie wcześniej, jak było to w pierwszej edycji. Na formularzach do głosowania pojawią się również informacje, że niezaznaczenie któregokolwiek z oświadczeń będzie skutkować oddaniem nieważnego głosu.

W regulaminie pojawi się także zapis, że jeżeli dwa podobne zadania, na których połączenie wnioskodawcy nie zgodzili się na etapie weryfikacji, po głosowaniu zakwalifikują się do realizacji, wykonane zostanie tylko jedno z nich – to, które uzyskało większą liczbę punktów lub w przypadku równej ilości punktów to, które jest droższe. Jeżeli i tutaj pojawią się równe wartości, zrealizowane zostanie zadanie o niższych kosztach utrzymania. W przypadku braku rozwiązania i na tym etapie zorganizowane zostanie powtórne głosowanie. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku dwóch różnych zadań o tej samej liczbie głosów.

Wkrótce znany będzie nowy harmonogram MBO na 2017 r. Wszystkie informacje dotyczące minionej i kolejnej edycji MBO znajdują się na stronie www.mbo.myslowice.pl.

Nadesłano przez: UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here