Debata o opłatach na 2016 rok

0
fot. freeimages.com

Wysokość podatków od nieruchomości i środków transportowych oraz zmiany w opłacie targowej będą tematem debaty radnych na komisji finansów i rozwoju 27 października. Zmiany ustawodawcy wymuszają na samorządach podjęcie kilku ważnych decyzji. Te ostateczne zapadną na październikowej sesji rady miasta.

Największe zmiany ustawodawca wprowadził w przypadku podatku od środków transportowych, który ponoszą wszyscy przewoźnicy mający zarejestrowane pojazdy na terenie miasta. Przedsiębiorcy, którzy przewożą od 23 do 29 osób, zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami, obciążeni zostaliby czterokrotnie większa opłatą roczną niż dotychczas (wzrost podatku wyniósłby w Mysłowicach z 402 zł do 1 611 zł). Aby złagodzić skutki nowych zapisów prawnych prezydent miasta będzie rekomendował wprowadzenie dodatkowych zmian, które dla wyżej wymienionych przedsiębiorców będą mniej obciążające (podatek wzrośnie z 402 zł do 806 zł).

Nowe przepisy dotykają również opłaty targowej, którą dotychczas obowiązkowo ponosiła każda osoba handlująca na targowisku. Od 2016 r. decyzję o tym, czy opłata ta będzie obligatoryjna czy nie, będzie podejmowała rada miasta.

Październik to także czas, by przyjrzeć się stawkom podatku od nieruchomości i ustalić ich wysokość na rok kolejny. Radni rozważać będą kilka wariantów tej decyzji – od pozostawienia stawek na tym samym poziomie, po ich wzrost od 1% do 4%. Wysokość podatku od nieruchomości w Mysłowicach jest stała od dwóch lat. To także jedna z najniższych stawek w regionie. Jest też daleka do wartości maksymalnych, które określane są co roku na podstawie tzw. wskaźnika cen towarów i usług.

Decyzje dotyczące wysokości stawek podatku od nieruchomości, wprowadzeniu dodatkowej stawki podatku od środków transportowych i opłaty targowej zapadną 29 października na sesji rady miasta.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here