Mysłowicki e-urząd

0

Ubieganie się o zmianę imienia lub nazwiska, zgłoszenie zgonu czy przyznanie stypendium szkolnego to sprawy, które można załatwić bez wychodzenia z domu. Urząd Miasta Mysłowice jest w czołówce polskich urzędów pod względem zastosowania i wykorzystywania e-narzędzi.

Mysłowice są w gronie nielicznych polskich miast, które oferują dużą ilość e-usług przydatnych mieszkańcom. Miasto plasuje się na wysokiej pozycji w systemie elektronicznej komunikacji administracji publicznej. Poprzez SEKAP udostępnionych jest prawie 150 usług, w tym m.in. udostępnienie informacji publicznej, wydanie zezwolenia na organizację imprezy masowej czy zawiadomienie o utworzeniu stowarzyszenia zwykłego. Co istotne w katalogu tych usług są również te sprawy, które z uwagi na ograniczenia prawne nie mogą być realizowane w pełni elektronicznie. Korzystając z e-usług, można również np. ubiegać się o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące czy o wydanie dowodu osobistego dla dziecka do 13. roku życia. Coraz częściej mieszkańcy wykorzystują również możliwość składania wniosków poprzez ePUAP. W ubiegłym roku złożono w ten sposób 1 300 wniosków.

– Przyszłość urzędu należy do szerokiego zastosowania i wykorzystania narzędzi elektronicznych – stwierdza Edward Lasok, prezydent Mysłowic. – Dlatego wykorzystujemy możliwości, jakie stwarzają nam SAKAP czy ePUAP i korzystając z funduszy unijnych, podnosimy umiejętności urzędników w tym zakresie. Przekonany jestem, że e-administracja będzie coraz bardziej odczuwalna i znacząco wpłynie na usprawnienie pracy urzędu, a co najważniejsze pozwoli na jeszcze sprawniejsze załatwianie spraw przez mieszkańców – dodaje.

Wysoki poziom Mysłowic w kontekście oferowania usług elektronicznych potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W jej ocenie tylko nieliczne urzędy miast oferują znaczną liczbę e-usług, które mogą okazać się przydatne mieszkańcom. W 17 na 24 skontrolowane urzędy liczba świadczonych e-usług nie przekraczała 20, a cztery urzędy oferowały tylko jedną e-usługę – obligatoryjną Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Jednak dwa miasta – Dąbrowa Górnicza i Mysłowice znacząco wyróżniają się na tym polu, oferując odpowiednio 144 i 111 e-usług.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here