Miasto przygotowuje się do likwidacji azbestu

0
fot. UM Mysłowice

Dofinansowanie otrzymane z ministerstwa gospodarki pozwoli na stworzenie programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta. Program będzie gotowy do końca października i da możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na jego realizację.

Na terenie Mysłowic już rozpoczęła się szczegółowa inwentaryzacja materiałów, które zawierają azbest. Obejmuje ona cały teren miasta – zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki samorządu terytorialnego oraz budynki PKP. W trakcie prac terenowych zostaną także zinwentaryzowane zniszczone płyty dachowe złożone na terenie posesji oraz obiekty podziemne typu rury azbestowo-cementowe w sieciach wodno-kanalizacyjnych.

– Prowadzimy tzw. spis z natury – tłumaczy Tadeusz Nowak, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice. – Polega on na szczegółowym obejściu wszystkich obiektów oraz określeniu ilości i jakości wbudowanych materiałów zawierających azbest. Przeprowadzimy także badania ankietowe wśród zarządców niektórych budynków – dodaje.

Opracowany program zawierać będzie między innymi wyniki inwentaryzacji, możliwości unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest, harmonogram usuwania tego szkodliwego minerału czy koszty planowanych działań. Co najważniejsze dokument ten będzie podstawą do starania się o środki zewnętrzne na realizację zadań związanych z demontażem, transportem i unieszkodliwianiem odpadów azbestowych z terenu miasta.

Urząd miasta na realizację programu przeznaczy ponad 32,5 tys. zł, z czego 80% pochodzić będzie z ministerstwa gospodarki.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here