Budżet obywatelski – spotkanie z Jarosławem Makowskim

0

7 maja o godz. 15 w sali sesyjnej urzędu miasta odbędzie się spotkanie z członkami rad dzielnic w sprawie budżetu obywatelskiego. Na to spotkanie zapraszamy również wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o idei budżetów obywatelskich.

Osobą prowadzącą będzie Jarosław Makowski – radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Z wykształcenia jest filozofem i teologiem, w 2010 r. został dyrektorem Instytutu Obywatelskiego. Intensywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, propagując w Polsce ideę budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski w Mysłowicach planuje się wdrożyć w 2017 r. Pod koniec ubiegłego roku odbyły się pierwsze konsultacje z mieszkańcami dotyczące wstępnych założeń do budżetu obywatelskiego. W ich efekcie uzyskano następujące informacje:

  • ponad 92% ankietowanych uważa, że budżet obywatelski jest bardzo potrzebny w naszym mieście,
  • mniej więcej po równo rozłożyły się głosy dotyczące zadań, na które miałyby być przeznaczane środki z budżetu obywatelskiego, przy czym zadania inwestycyjne przeważały nad inicjatywami społecznymi,
  • najwięcej głosów oddano na równy podział środków pomiędzy wszystkie dzielnice (39,53% głosów). Podział od ilości mieszkańców stanowił 37,91%, a za algorytmem mieszanym łączącym obie formy opowiedziało się 20,93%,
  • ilość odpowiedzi dotyczących pozostawienia obecnego budżetu rad dzielnic w niezmienionej wysokości oraz przekazania całości do budżetu obywatelskiego jest bardzo podobna i wynosi odpowiednio 47,65% i 47,02%.

Ankieta składała się z sześciu pytań zamkniętych. W badaniu wzięły udział 2 084 osoby. Jego podsumowanie można znaleźć tutaj, tu natomiast przeczytacie więcej na temat budżetu obywatelskiego w Mysłowicach.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here