Podsumowanie działań „Telefony”

0
mat. prasowe

Policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”, pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W Mysłowicach mundurowi zatrzymali 29 kierowców, którzy naruszyli ten przepis.

Policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania pn. „Telefony”. Miały one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Mundurowi skontrolowali 49 pojazdów i ujawnili 42 wykroczenia, w tym aż 29 polegających na korzystaniu z telefonu w sposób zabroniony.

Policjanci wyjaśniali kierowcom, że trzymanie telefonu w ręku, wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here