„Babciu, pomóż mi, miałam wypadek”

0
fot. KMP Mysłowice

„Cześć mamo, miałem wypadek”, „Babciu, pomóż mi, miałam wypadek” – takie telefony odebrały 74-, 78- i 85-letnie mieszkanki Mysłowic, nie zdając sobie sprawy, że mają do czynienia z przestępcami. Wciągnięte przez oszustów w grę pozorów straciły wszystkie swoje oszczędności.

Do zdarzeń doszło w środę w godzinach dopołudniowych. Do 74-, 78- i 85-latek zadzwonili kobieta i mężczyzna, podając się za ich najbliższych i prosząc o pożyczenie 28 i 30 tysięcy złotych. Pieniądze były im pilnie potrzebne, ponieważ mieli spowodować poważny wypadek drogowy. 74- i 78-letnie kobiety przekazały im wszystkie swoje oszczędności. Dużą czujnością wykazała się 85-latka, która podczas rozmowy z kobietą podającą się za jej córkę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustką.

Sprawcy tego rodzaju przestępstw wykorzystują szeroko rozumianą manipulację i perswazję. Prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny – wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą, córką. Pamiętajmy, że wystarczy jeden telefon do rodziny, aby potwierdzić, z kim mamy do czynienia. Niestety oszukane mieszkanki Mysłowic wpadły na ten pomysł kilka godzin po tym, jak przekazały oszustom pieniądze. A to zdecydowanie za późno!

Mysłowiccy policjanci apelują o rozwagę! Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, że to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową. Oszuści wielokrotnie dzwonią do potencjalnej ofiary – w ten sposób próbują uniemożliwić osobie, którą chcą oszukać, zweryfikowanie tego, czy faktycznie dzwoni krewny.

Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące – należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy.

Pamiętajmy również, że o swoich podejrzeniach zawsze powinniśmy powiadomić Policję.

Nadesłano przez: KMP Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here