Zmiana przepisów umożliwi usunięcie niebezpiecznych odpadów

0
fot. UM

12 września w Szkole Podstawowej nr 10 odbyło się spotkanie z mieszkańcami w sprawie składowiska niebezpiecznych odpadów w Brzezince. Najważniejszą informacją była ta, że dzięki zmianie przepisów pojawiła się możliwość usunięcia odpadów. Urzędnicy rozpoczęli procedurę mającą doprowadzić do zniknięcia składowiska, które spędza sen z powiek mieszkańcom Brzezinki i okolic.

Najważniejszym tematem spotkania były zmiany w prawie, które pomogą rozwiązać problem niebezpiecznego składowiska. Nowy przepis w ustawie o odpadach ma umożliwić rozwiązanie tej trudnej sytuacji. – Artykuł 26a umożliwia podjęcie działań przez prezydenta w przypadku, w którym stwierdza się zagrożenie dla życia, zdrowia czy środowiska. Wszczęliśmy takie postępowanie 6 września – mówi Sonia Olszewska, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska. – Decyzję o usunięciu odpadów będzie można wydać po uzyskaniu opinii organów takich jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Inspekcja Sanitarna i straż pożarna. Jeżeli w ich opiniach będzie stwierdzenie, że jest zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska, to możemy podjąć dalsze działania – dodaje Sonia Olszewska.

Pieniądze na usunięcie odpadów mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W dalszym toku mają być prowadzone działania, dzięki którym będzie można odzyskać pieniądze od winowajców. Równolegle urzędnicy prowadzą też inne działania administracyjne w tym temacie, jednakże ze względu na dobro sprawy i udział prokuratury, nie udzielają szerszych informacji.

W grudniu ubiegłego roku, po interwencjach mieszkańców, których niepokoił unoszący się w tym rejonie nieprzyjemny zapach chemikaliów, odbyła się wizja lokalna. Po kontroli okazało się, że substancje były składowane w sposób niezgodny z wydanym zezwoleniem oraz sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Pozwolenie na składowanie odpadów wydane zostało w maju ubiegłego roku przez poprzedniego prezydenta. Kiedy feralne składowisko zniknie? Nie pojawiły się wiążące terminy, ale mamy nadzieję, że to kwestia najbliższych tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here