Tramwaj powstańczy z Mysłowic do Świętochłowic

0
fot. Muzeum Powstań Śląskich

Od 14 do 24 sierpnia mieszkańcy województwa śląskiego będą mieli możliwość podróżować niezwykłym tramwajem, który przeniesie ich w lata powstań śląskich. Pojazd wyruszy z Mysłowic, by zakończyć historyczną wyprawę w Świętochłowicach.

14 sierpnia ok. godz. 17 tramwaj wyruszy z naszego miasta. To właśnie tutaj, w kopalni Mysłowice, odbył się strajk, który stał się przyczyną wybuchu I powstania śląskiego. Zakończenie podróży również będzie symboliczne. 24 sierpnia ok. godz. 16.30 tramwaj zatrzyma się przy pomniku powstańca śląskiego w Świętochłowicach-Lipinach. Tego dnia, 100 lat temu, zakończyło się pierwsze powstanie.

– Podczas podróży przeniesiemy się na Górny Śląsk lat 1919-1922, posłuchamy manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzymy się potyczce powstańczej, weźmiemy udział w kampanii plebiscytowej, przekroczymy granicę, zaśpiewamy „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz inne powstańcze i śląskie piosenki, skosztujemy śląskich maszketów. Każdy podróżujący otrzyma bilet do Niepodległej z kalendarium wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919-1922 – informuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here