Ekologiczny piknik na Bończyku

0
fot. Nadesłano

24 marca na placu św. Jana Pawła II odbędzie się pierwszy rodzinny piknik ekologiczny. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i warsztatów, a wszyscy chętni wciąż mogą włączyć się w realizację projektu. „Ekośniadanie na polanie” to pomysł Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice.

Śniadanie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 14. Tego dnia zaplanowano warsztaty dla miłośników psów, które poprowadzą wolontariusze z mysłowickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, warsztaty ogrodnicze oraz atrakcje dla dzieci, czyli konkurs znajomości kwiatów, sadzenie roślin do doniczek i pojemników, wyścig z segregacją śmieci oraz ekoquiz na zakończenie. W trakcie pikniku będzie można nabyć sadzonki roślin, cebulki kwiatowe, ziemię, keramzyt, nawozy naturalne, doniczki czy akcesoria ogrodnicze. To też okazja, by wesprzeć działalność charytatywną stowarzyszenia i mysłowickie schronisko dla bezdomnych zwierząt.

– Pomysł zorganizowania pikniku rodzinnego propagującego zachowania proekologiczne jak zwykle podsunęła mi obserwacja najbliższego otoczenia, kiedy podczas spacerów na każdym kroku spotykamy porzucone śmieci w lasach. Trawniki pełne odchodów pupili, których właściciele udają, że problemu nie ma i wymyślają tysiące przeszkód, które uniemożliwiają sprzątanie po psach. Przepełnione pojemniki na śmieci w związku z zaniżaniem ilości osób wytwarzających odpady w celu obniżenia swoich kosztów. Może mówienie o tych sprawach w formie zabawy, quizu, przy dobrym posiłku przyrządzonym na bazie produktów z gospodarstw ekologicznych, podniesie świadomość mieszkańców Mysłowic w tym zakresie – mówi Piotr Olszowski, pomysłodawca wydarzenia.

Żeby impreza była jeszcze ciekawsza, organizatorzy zapraszają do włączenia się w jej realizację placówki oświatowe, instytucje i przedsiębiorstwa chcące propagować zachowania proekologiczne wśród wszystkich mieszkańców, zarówno tych młodych, jak i starszych. Więcej informacji udziela koordynator projektu Piotr Olszowski pod numerem telefonu 606 198 906. Z kolei do obsługi pikniku potrzebni są wolontariusze, którzy mogą zgłaszać się poprzez stronę www.naszemyslowice.pl/wolontariat/.

Współorganizatorami wydarzenia są urząd miasta oraz Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice, który rozpoczął już sprzątanie pl. Jana Pawła II. Z kolei uczniowie mysłowickich szkół w 100-lecie odzyskania niepodległości i 150-lecie dekanatu mysłowickiego obsadzili to miejsce krokusami.

Plan pikniku:

 1. Savoir vivre dla właścicieli psów – sprzątanie i zachowania na spacerze.
 2. Co oznacza żółta kokardka?
 3. Relacje pies-dziecko.
 4. Pies to nie śmietnik – czym i kiedy nie karmić psa?
 5. Komunikacja międzygatunkowa pies-człowiek.
 6. Pies pracujący.

Stoisko edukacyjne zero waste – świat bez odpadów.

Atrakcje dla dzieci:

 1. Konkurs znajomości kwiatów.
 2. Sadzenie kwiatów do doniczek i pojemników (każde dziecko biorące udział zabiera ze sobą posadzoną roślinę).
 3. Wyścig z segregacją śmieci.
 4. Ekoquiz na zakończenie – pytania z tematów poruszanych w trakcie ekośniadania.

Warsztaty ogrodnicze:

 1. Rośliny ogrodowe i balkonowe.
 2. Kiedy sadzimy rośliny cebulowe?
 3. W czym sadzić rośliny – nietypowe pojemniki i donice.
 4. Jak sadzić rośliny w pojemnikach? – zajęcia praktyczne w trakcie trwania śniadania.
 5. Naturalne i domowe sposoby nawożenia i ochrony roślin.
 6. Rośliny lecznicze w domu i ogrodzie.
 7. Wpływ roślin pokojowych na nasze zdrowie i samopoczucie.
 8. Rośliny pokojowe dla każdego – kwiaty łatwe i proste w „obsłudze”.
 9. Jak i czym nawozić rośliny w domu, na balkonie i w ogrodzie?
 10. Ogródki w słoikach.