W sobotę wielkie sprzątanie lasu: gra terenowa

0
fot. Pixabay

Czas przedświąteczny to często też czas porządków. Pamiętajmy, że nie tylko w domach trzeba posprzątać. Dookoła nas leży niestety mnóstwo śmieci, zwłaszcza w lasach i parkach. Dlatego już w sobotę rusza wielkie sprzątanie lasu przed Gwiazdką połączone z grą terenową dla dzieci i dorosłych.

Mieszkańcy dzielnicy Ćmok nie doczekali się jeszcze swojego skweru, ale co jakiś czas organizują ciekawe akcje społeczne. W listopadzie wspólnie sadzili krokusy, które zakwitną na wiosnę. Tym razem postanowili posprzątać miejsca, w których spędzają czas. Na początek las między siedzibą Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej a ul. Stadionową. Organizatorzy zapraszają do pomocy wszystkich chętnych: – Przyjdź zobaczyć od środka las, który pewnie często mijasz bez zwracania na niego uwagi. Przyjdź poznać swoich sąsiadów, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o problemie smogu i nie tylko.

Pracownia Edukacji Żywej przygotowała rodzinną grę terenową, w której udział mogą wziąć rodzice z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat. Uczestnicy przez godzinę będą wykonywać rozmaite zadania, zbaczać ze ścieżek i odkrywać las za pomocą różnych zmysłów. Każde dziecko, które ukończy grę otrzyma nagrodę.

Fabuła gry jest następująca: „Mały chłopiec, który kochał las i często go odwiedzał z rodzicami, pewnego dnia, niespodzianie, otrzymał list od Mieszkańców Lasu. Podpisane były pod nim lisy, wiewiórki, myszy, nornice, żuki i mnóstwo innych zwierząt. Ponieważ chłopiec tak często odwiedzał las, zwierzęta mu ufały i miały nadzieję, że im pomoże. A miały ogromny problem… Po ścieżkach, po których chodziły, koło norek i gniazd leżało mnóstwo śmieci… Wiedziały, że to dla nich i ich domu duże zagrożenie. Już niejedno z nich zatruło się, zjadając coś, czego jeść nie powinno: popsute jedzenie czy plastikowe opakowania. Wiele zwierząt zostało uwięzionych w butelkach czy puszkach. Niejedna łapka skaleczyła się potłuczonym szkłem czy metalem. Obawiały się również o swój dom – słyszały o lasach, w których potłuczone szklane butelki wznieciły pożar. Zwierzęta pragnęły, żeby w ich lesie było tak, jak dawniej, kiedy czuły się w nim bezpieczne. Poprosiły chłopca o pomoc… Jak myślicie, czy chłopiec zgodził się pomóc zwierzętom? I czy mu się to udało?”.

Ilość uczestników gry jest ograniczona, dlatego należy zapisać się, wysyłając informację o ilości dorosłych i dzieci na adres myslowicki.smog@gmail.com. Sprzątanie i zabawa odbędą się 15 grudnia o godz. 11. Zbiórka na parkingu MZGK przy ul. Partyzantów 21. Udział bezpłatny. Należy zabrać ze sobą rękawiczki, a dla dzieci nawet dwie pary.

Link do akcji na Facebooku znajdziecie tu.