Kiedy kosz się zapełni, sam da znać… przez internet

0
fot. ARAmedia

Magistrat pracuje nad zwiększeniem wydajności odbioru odpadów w mieście. Dzięki porozumieniu z Orange Polska mysłowickie kosze na śmieci zostaną podpięte do internetu i same dadzą znać, kiedy będą pełne.

Pilotaż prowadzony w naszym mieście to kolejny efekt umowy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią podpisanej przez Orange Polska w czerwcu. Zakłada ona współpracę przy tworzeniu rekomendacji oraz wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę „Inteligentnego miasta”. W programie pilotażowym bierze udział także EDZ, firma z Mysłowic, która posiada niezbędną technologię do monitorowania procesu zarządzania odpadami.

– To pierwsze wykorzystanie technologii CAT-M1 na potrzeby budowy „Internetu rzeczy” w usługach komunalnych w Polsce. Podpisane porozumienie pozwoli na ocenę czasu zapełnienia się pojemników na odpady usytuowanych w różnych lokalizacjach. Dzięki dokładnej analizie umożliwi też zoptymalizowane harmonogramu odbioru śmieci z poszczególnych obszarów miasta. Poprawi to funkcjonowanie całego systemu i zwiększy jego wydajność, co znajdzie przełożenie na utrzymanie czystości w mieście – tłumaczy Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy ratusza. – To kolejny obszar, w którym wykorzystywać będziemy potencjał nowoczesnych rozwiązań. Po wprowadzeniu inteligentnego monitoringu oraz systemu zarządzania oświetleniem, otwieramy się na kolejne możliwości. Specyfika układu urbanistycznego miasta rodzi różne potrzeby mieszkańców, uzależnione od tego, który zamieszkują. Inne potrzeby są w dzielnicach północnych, w których dominuje zabudowa wielorodzinna, a inne w dzielnicach charakteryzujących się zabudową jednorodzinną. Zastosowane rozwiązanie pozwoli na usprawnienie gospodarki odpadami z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb mieszkańców – dodaje prezydent Edward Lasok.

– „Internet rzeczy” to jeden z warunków budowy prawdziwie inteligentnych miast. Orange Polska nie ogranicza się do świadczenia usług telekomunikacyjnych, ale wspiera miasta w cyfrowej transformacji – zapewnia Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i zaawansowanych technologii w Orange Polska. – Inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno się ograniczać jedynie do przekazywania przez kosz informacji, poprzez sieć mobilną, że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość – wyjaśnia.

Technologia CAT-M1 działa w oparciu o sieć mobilną 4G Orange Polska. Pozwala ona na przesyłanie danych między urządzeniami: czujnikami, serwerami, systemami, i może obsłużyć ich nawet milion na kilometr kwadratowy. Zapewnia także znikome zużycie energii, co jest szczególnie ważne, gdy urządzenia działają na baterie.

Źródło: UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here