Inspekcja pracy alarmuje, Amazon oferuje podwyżki

0
Inspekcja pracy alarmuje, Amazon oferuje podwyżki

Gigant sprzedaży internetowej, którego jeden z oddziałów znajduje się w Sosnowcu, ogłosił, że podnosi pensje we wszystkich pięciu polskich centrach logistyki. Równocześnie pojawiły się informacje o częstych kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy oraz nieludzkim traktowaniu pracowników.

„Gazeta Prawna” ujawniła szokujące informacje o warunkach pracy w Amazonie. Według PIP pracownicy muszą stać przez cały czas, nie mają odpowiedniego dostępu do wody pitnej, pracują bez kasków ochronnych, nie mogą korzystać z toalet wtedy, kiedy mają taką potrzebę, a także wykonują pracę fizyczną ponad swoje siły. To tylko niektóre z wykroczeń, ponieważ jest ich dużo więcej. W ciągu ostatnich czterech lat PIP przeprowadził ponad 50 kontroli w centrach logistycznych Amazona, wydał 117 nakazów usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, a także nałożył 12 mandatów na łączną kwotę 18 tys. zł.

W odpowiedzi na stawiane zarzuty firma tłumaczy się, że gdyby naprawdę było tak źle, pracownicy przeszliby do konkurencji. – Sytuacje opisane w materiale nie odzwierciedlają faktycznych warunków pracy w naszych budynkach. Zapewniamy bezpieczne i dobre warunki pracy dla tysięcy osób w całej Polsce, a także konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjny pakiet benefitów. Codziennie wprowadzamy też ulepszenia na podstawie komentarzy naszych pracowników i regularnie współpracujemy z właściwymi władzami, w tym z inspekcją pracy. Jeśli jakieś kwestie wymagają poprawy, natychmiast wprowadzamy zmiany – tłumaczy rzecznik firmy Marzena Więckowska. – Nasi pracownicy mają swobodny dostęp do toalet i dystrybutorów z wodą rozłożonych równomiernie na terenie hali, a także w kantynach i licznych miejscach odpoczynku. Wybrało nas jako pracodawcę ponad 14 tys. osób. Rynek jest bardzo konkurencyjny, gdyby nie było im z nami dobrze, pracowaliby już u konkurencji – dodaje.

Gigant sprzedaży internetowej jak co roku wykonuje przegląd płac, który ma na celu zapewnienie ciągłej, wysokiej konkurencyjności oferty Amazon na rynku pracy. – Chcemy zapewniać naszym pracownikom konkurencyjne pensje i bardzo atrakcyjne benefity, dlatego w drugim kwartale każdego roku analizujemy informacje dotyczące wynagrodzeń na podobnych stanowiskach we wszystkich lokalizacjach, w których działamy. Następnie ogłaszamy wyniki tych badań w trzecim kwartale i wprowadzamy odpowiednie zmiany w naszym systemie wynagrodzeń. Nieustannie rozwijamy naszą sieć logistyczną w Polsce i poszukujemy utalentowanych osób, które dołączą do naszych zespołów w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i Sosnowcu – mówi Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie.

W zależności od stażu w firmie pracownicy poziomu początkowego sosnowieckiego oddziału otrzymają od 17,5 do 19 zł/h, a kierownicy zespołów od 22,5 do 24 zł/h. – Poza wynagrodzeniem podstawowym osoby zatrudnione w sosnowieckim oddziale otrzymują premię pieniężną za frekwencję i produktywność w wysokości do 15%, co oznacza, że pracownik poziomu początkowego z dwuletnim stażem pracy będzie zarabiać miesięcznie nawet ponad 3 600 zł brutto, a kierownik zespołu ponad 4 600 zł brutto – informuje Marta Dworowska, dyrektor HR w polskim oddziale firmy. – Amazon oferuje nie tylko konkurencyjne płace, ale też bardzo atrakcyjne świadczenia, takie jak darmowy transport, prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, posiłki za 1 zł oraz innowacyjny program „Postaw na swój rozwój”, dzięki któremu pracownicy otrzymują przez cztery lata dofinansowanie w wysokości do 26 tys. zł na kursy zawodowe i szkolenia – wylicza.

Nowe stawki wynagrodzeń zaczną obowiązywać od 1 września. Mogą na nie liczyć również pracownicy sezonowi zatrudnieni w okresie świątecznego szczytu. Wszystkie informacje na temat ofert pracy znajdziecie na stronie www.pracujwamazon.pl.

Zdjęcie: ARAmedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here