Czy projekty MBO doczekają się realizacji?

0
fot. Facebook

Mysłowicki Budżet Obywatelski jest obecnie w trakcie trzeciej edycji, a pierwszy i drugi zwycięski projekt znajdują się wciąż tylko na papierze. Na drodze do ich realizacji pojawiają się różne przeszkody, które opóźniają zamianę słowa w czyn.

„Utworzenie parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy i budową wieży widokowej” – tak nazywał się pierwszy zwycięski projekt z 2016 r. Niestety, pewne nieścisłości w wyliczeniach spowodowały, że miasto zrezygnowało z budowy parku na Promenadzie w ramach MBO. Teren ten zostanie zmodernizowany dzięki dotacji z Unii Europejskiej. – Projekt dofinansowany jest ze środków unijnych i musi być realizowany zgodnie z planem, który zatwierdzony został na etapie analizy wniosku. Aktualnie trwa realizacja projektu technicznego wraz z pozyskaniem wszelkich wymaganych pozwoleń. Warto przypomnieć, że na tę inwestycję Mysłowice pozyskały blisko 6 mln zł – informuje rzecznik prasowy urzędu miasta Joanna Frysztacka.

Pozostała część zadania miała już przebiegać bezproblemowo, jednak i tutaj pojawiły się przeszkody. – Na ostatnim spotkaniu z wnioskodawcami podjęliśmy decyzję o rezygnacji z budowy wieży widokowej. Miała ona mierzyć niecałe 15 m i po wizualizacji dronem okazało się, że ta wysokość jest niewystarczająca, aby móc cieszyć się widokiem na miasta ościenne, a taki miał być pierwotny cel budowy wieży. Widok skupiałby się jedynie na koronach drzew – wyjaśniała w marcu Anna Górny z mysłowickiego magistratu.

Tym sposobem z całego projektu pozostało tylko zagospodarowanie Trójkąta Trzech Cesarzy. – W ramach robót ma być wykonana nawierzchnia: ażurowa, z kostki brukowej i mieszanki mineralno-bitumicznej, montaż małej architektury, jak altany parkowe, altana grillowa, pergole, stoły i ławy piknikowe, kręgi grillowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, dalej trawniki i nasadzenia roślin oraz oświetlenie – wylicza Frysztacka. 24 kwietnia ogłoszono kolejny przetarg na tę inwestycję, który zakończy się 16 maja. Wyłoniony w nim wykonawca będzie miał sześć miesięcy na realizację projektu, czyli pod koniec roku powinniśmy ujrzeć nareszcie chociaż część zadania zgłoszonego dwa lata temu do MBO.

Co na to wszystko jeden z autorów zwycięskiego pomysłu? – To już półtora roku od zakończenia pierwszej edycji MBO, a projekt, nawet nie to, że nie doczekał się realizacji: nie została wbita pierwsza łopata. Ludzie z nadzieją czekali na piękny park Promenada oraz Kąt Trzech Cesarzy z wieżą widokową, gdzie moglibyśmy ściągać gości z całej okolicy. W końcu Mysłowice byłyby znane nie tylko z Myslovitz i Artura Rojka. Jako wnioskodawca jestem mocno zawiedziony i chyba wielu mieszkańców także, co widać po spadającej z roku na rok liczbie wniosków i głosujących. Zgaszono olbrzymią energię mieszkańców. Jedynie szybka realizacja zadania może odbudować nadzieję mysłowiczan, że obywatele mogą realnie współdecydować o naszym mieście – mówi Marcin Stroński.

Z kolei zwycięski projekt drugiej edycji budżetu obywatelskiego, czyli „Budowa skateparku i miasteczka rowerowego przy ul. Piastów Śląskich w Mysłowicach”, ma więcej szczęścia i jest już w trakcie projektowania. Przetarg wygrała firma LW Uniprojekt Sp. z o.o. z Trzebini. – Jeszcze w marcu wykonaliśmy prace porządkowe wraz z karczowaniem terenu w celu przygotowania go pod realizację inwestycji – zaznacza Joanna Frysztacka. Autorka projektu niedawno rozmawiała z władzami miasta. – Jesteśmy w optymistycznym nastroju – mówi Maria Krutysza.

Nadal będziemy śledzić losy MBO i informować o postępach w realizacjach projektów. Pod koniec roku czeka nas głosowanie na zadania trzeciej edycji. O tym, jakie propozycje wpłynęły do magistratu tym razem, przeczytacie niebawem na www.gazetamyslowicka.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here