Znów będą szczepić mysłowiczanki przeciw HPV

0

Już czwarty rok z rzędu w naszym mieście prowadzony jest program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Tym razem z bezpłatnych szczepień przeciw HPV będą mogły skorzystać dziewczynki urodzone w 2004 r.

– Program składa się z dwóch etapów: spotkań edukacyjno-informacyjnych zarówno dla młodzieży z rocznika 2004, jak i rodziców oraz szczepień dziewczynek z rocznika 2004 zamieszkałych na terenie Mysłowic – tłumaczy Paulina Pitrowska z fundacji Unia Bracka, która już po raz czwarty z została realizatorem dofinansowanego ze środków urzędu miasta programu. Spotkania na terenie mysłowickich szkół rozpoczęły się na początku marca i potrwają do kwietnia, kiedy rozpocznie się etap szczepień.

– Wirus brodawczaka jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Można się nim zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Na szczęście można zapobiec jego wystąpieniu dzięki profilaktycznym szczepieniom, które zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych zalecane są dziewczętom w wieku 11-14 lat – mówi Pitrowska. – W ubiegłym roku w ramach szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV zaszczepiono 110 dziewcząt, a edukacją objęto 610 osób – dodaje Anna Górny z biura prasowego magistratu.

Gdzie będzie można się zaszczepić i zasięgnąć szczegółowych informacji na temat programu? Sprawdźcie na plakacie poniżej.

Plakat promujący program

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here