P1, SP5 i SP10 do termomodernizacji

0
fot. UM

Magistrat złożył wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych termomodernizacji Przedszkola nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 i 10. Jednocześnie zapowiada, że prace w placówkach zakończą się najpóźniej w połowie października przyszłego roku. Wykonawcę i wartość inwestycji poznamy natomiast w listopadzie, po rozstrzygnięciu przetargu.

W ramach zaplanowanych prac w każdym z trzech budynków zostaną docieplone ściany i dachy, modernizacji doczekają się systemy centralnego ogrzewania i kotłownie, a wymiany wszystkie drzwi, okna, balustrady, parapety i rury spustowe. Ponadto na P1 i SP5 zostaną zamontowane panele słoneczne.

Jak tłumaczy rzecznik urzędu miasta Kamila Szal, to nie jedyne placówki, w których przeprowadzona zostanie termomodernizacja. – Ta jest już na ukończeniu w Przedszkolu nr 8 na Piasku, podobne prace trwają także w Szkole Podstawowej nr 14 w Wesołej. Na te zadania pozyskaliśmy środki unijne w wysokości ponad 1,8 mln zł, przy czym pełna wartość inwestycji to ponad 2,4 mln zł. Pełną parą prowadzone są również prace w byłym kinie Znicz, czyli budynku Mysłowickiego Ośrodka Kultury w Brzezince, które mają szanse na dofinansowanie wraz z zadaniami dotyczącymi P1, SP5 i SP10. Czekamy na decyzję w sprawie dotacji w wysokości ponad 4 mln zł. Niebawem ruszą także prace związane z usunięciem azbestu z budynku przy ul. Mikołowskiej 4a oraz jego termomodernizacją. To tutaj znajdują się m.in. biuro miejskiego rzecznika konsumentów czy siedziba powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Na ten cel miasto pozyskało ponad 850 tys. zł z funduszy unijnych przy pełnej wartości zadania ponad 2,3 mln zł. Inwestycja zakończy się do końca maja przyszłego roku – mówi Szal.

Na liście budynków oczekujących na termomodernizację są również Przedszkole nr 15 i 16 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Miasto stara się o pozyskanie na ten cel blisko 3,5 mln zł, a koszt wszystkich prac to ponad 5,2 mln zł. Nowa elewacja pojawi się także na budynku mieszkalnym przy ul. Reja 18a. Dofinansowanie może wynieść prawie 50% wartości zadania, którą szacuje się na ponad 830 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here