Nowa komenda PSP. Cenny czas i lepsze warunki pracy

0
fot. itvm.pl

Mysłowiccy strażacy przeprowadzili się już do nowej siedziby przy ul. Mikołowskiej i od niedawna mają lepsze warunki pracy. Mieszkańcy zyskują jednak dużo więcej – szybszy czas reakcji w momentach, w których każda minuta liczy się jak nigdy.

Podczas budowy nowej strażnicy nie obyło się bez komplikacji. Miesiąc temu pojawiła się informacja o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy CBA osób powiązanych z wykonawcą budowy w Mysłowicach, zewnętrzną firmą z Gliwic, w związku z podejrzeniem o wyłudzenie pieniędzy z programu operacyjnego na realizację wielu inwestycji budowlanych, w tym właśnie mysłowickiej komendy. Zatrzymania nie miały miejsca na terenie strażnicy ani nie dotyczyły jej pracowników. Mimo przeszkód budowa dobiegła końca, a strażacy przeprowadzili się na Mikołowską z mocno wysłużonych budynków przy ul. Strażackiej.

Tym samym rzadziej będą zdarzać się problemy z dojazdem, kiedy wóz strażacki na sygnale próbuje przedrzeć się przez zakorkowane skrzyżowanie Katowickiej, Oświęcimskiej i Krakowskiej, tracąc cenne minuty. – Siedziba nowej komendy pod względem lokalizacyjnym zapewnia szybsze i łatwiejsze dotarcie do południowych dzielnic Mysłowic, a także umożliwia lepsze połączenie z trasami szybkiego ruchu, jak A4 czy S1 – informuje mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy mysłowickiej straży pożarnej.

Budynek wyposażono m.in. w panele słoneczne, a elewację pokryto stalowym materiałem o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Na jej powierzchni po wystawieniu na działanie powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca wyglądem rdzę. – W jednym obiekcie znajdują się pomieszczenia techniczne i magazynowe, umożliwiające ich bardziej funkcjonalne wykorzystanie, np. stanowisko do czyszczenia samochodów bojowych i uzupełniania ich o środek pianotwórczy czy tzw. sorbenty (czyli substancje pochłaniające np. chemikalia czy oleje). Jest też stanowisko warsztatowe, na którym można dokonywać prac bez konieczności wystawiania samochodu na zewnątrz. W poprzedniej siedzibie nie można było wykonywać takich czynności wewnątrz budynku z uwagi na niskie i wąskie garaże – dodaje Chojnowski.

Dzięki nowemu obiektowi możliwe jest ustawienie wszystkich pojazdów w jednym miejscu. Do dyspozycji strażaków są teraz cztery samochody ratowniczo-gaśnicze, samochód ratownictwa wodnego z dwiema łodziami oraz samochody operacyjne i logistyczne. Dodatkowo przy komendzie znajduje się budynek do ćwiczeń, w którym strażacy mogą ćwiczyć działania ratowniczo-gaśnicze oraz ratownictwo wysokościowe. Docelowo budynek do ćwiczeń wyposażony zostanie także w instalację i urządzenia umożliwiające symulację pożarów wewnętrznych garażu oraz mieszkania.

W siedzibie nowej komendy znajdują się również pomieszczenia zarządzania kryzysowego urzędu miasta oraz centrum zarządzania kryzysowego działającego przy stanowisku kierowania komendanta miejskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here