Kuratorium mówi „nie” SP15 i SP16

0
fot. UM

W drugiej połowie lutego do kuratorium oświaty trafiła propozycja zmian sieci szkół przygotowana przez prezydenta Edwarda Lasoka, która powstała w porozumieniu z mieszkańcami, dyrektorami szkół i nauczycielami. Jednak Śląski Kurator Oświaty negatywnie ustosunkował się do utworzenia Szkoły Podstawowej nr 15 i 16 na bazie obecnego Gimnazjum nr 5 i 6. Miasto będzie musiało stworzyć dwie nowe szkoły.

Od września, zgodnie z nową reformą oświaty, zmianie musi ulec obecna sieć szkół. Gimnazja zostaną stopniowo wygaszone, a szkoły podstawowe ponownie będą kształcić w trybie ośmioletnim. Te zmiany narzuciły na samorządy konieczność przeorganizowania całego systemu oświaty, by dostosować go do nowych wymogów.

Jedną z proponowanych przez Mysłowice zmian było włączenie Gimnazjum nr 5 do Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Gimnazjum nr 6 do Szkoły Podstawowej nr 16. W takim układzie placówki te funkcjonowały do 1999 r., czyli przed reformą tworzącą gimnazja. Niestety kuratorium nie zaakceptowało tej propozycji i postawiło warunek utworzenia dwóch odrębnych szkół podstawowych, co skutkować będzie nadaniem im nowych numerów i powołaniem całego systemu administracyjnego: dyrekcji, sekretariatów itp. – Ta decyzja jest dla mnie kompletnie niezrozumiała. Dlaczego samorząd ma ponosić dodatkowe koszty związane z tą reformą? Dlaczego mamy robić coś wbrew woli rodziców? Te pytania pozostaną jednak bez odpowiedzi, bo w zasadzie nie mamy żadnej możliwości przeciwstawienia się tym warunkom – podkreśla prezydent Edward Lasok.

Pozostałe zmiany, zaakceptowane przez kuratorium, polegają na przekształceniu Gimnazjum nr 1 w Szkołę Podstawową nr 4, a także przeniesieniu Szkoły Podstawowej nr 7 do budynku obecnego Gimnazjum nr 2 (to będzie stopniowo wygaszane), a Placówki nr 3 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego do głównej siedziby CKZiU przy ul. Mikołowskiej.

Nadesłano: UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here