fot. UM

W ostatni wtorek listopada w ramach projektu „Miasta idei” odbyły się w Mysłowicach warsztaty i debata o bezpieczeństwie. Mieszkańcy i eksperci rozmawiali o tym, czy miasto jest bezpieczne i co można zrobić, by ten obszar wzmocnić. Najlepszym rozwiązaniem, wywoływanym wielokrotnie podczas dyskusji, okazuje się być inteligentny monitoring, który miasto planuje wdrożyć w przyszłym roku.

Spotkanie rozpoczęło się od dwugodzinnych warsztatów z mieszkańcami, których celem było wskazanie najbardziej niebezpiecznych zachowań czy miejsc w mieście i znalezienie rozwiązań, które mogą je wyeliminować. Mysłowiczanie wskazywali tutaj m.in. ciemne ulice, wandalizm czy niebezpieczne grupy osób, np. kibiców piłkarskich. Podczas dalszej pracy w grupach okazało się, że receptą na większość zagrożeń może okazać się miejski monitoring, ale proponowano również oświetlenie, wycinkę krzewów czy jeszcze większą liczbę pieszych patroli policji.

Tuż po warsztatach rozpoczęła się z kolei debata z udziałem ekspertów. Wzięli w niej udział: prezydent Mysłowic Edward Lasok, były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko, prof. Marek Walancik z Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Józef Kogut ze Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw, wiceprezes firmy Proximus z Katowic Joachim Piecga, socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie prof. Krzysztof Czekaj oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Tomasz Górki.

Debata posłużyła do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sprawić, by mieszkańcy Mysłowic czuli się jeszcze bezpieczniej. – Bezpieczeństwo to temat ważny i trudny nie tylko dla Mysłowic, ale sądzę, że dla każdego innego miasta. Kiedy w ubiegłym roku odbywałem cykl spotkań we wszystkich dzielnicach, można było zauważyć, że ta kwestia interesuje wiele osób. Dbanie o poprawę bezpieczeństwa mysłowiczan nie może być działaniem jednorazowym, proces ten musi być długotrwały. Dlatego systematycznie dotujemy piesze patrole policyjne, tak aby w miejscach szczególnie zagrożonych było jak najbezpieczniej. Wspieramy także straż miejską i pożarną. Do połowy 2017 r. powstanie 27 punktów monitoringu, a docelowo myślimy o 100 kamerach – mówił podczas debaty prezydent Lasok.

Podczas spotkania eksperci zwracali uwagę na potrzebę stworzenia mapy zagrożeń oraz diagnozy sytuacji. Podkreślano także ogromną rolę policji w poprawie bezpieczeństwa oraz edukacji. Nie do podważenia, co wynika z badań na całym świecie, jest również potrzeba rozbudowy monitoringu.

Nadesłano przez: UM

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię