Najmłodsi wiedzą sporo o Europie

0
fot. SP9

6 maja już po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 9 im. Bernarda Świerczyny odbył się Regionalny Konkurs Wiedzy o Śląsku, Polsce i Unii Europejskiej „Najmłodsi w Europie” skierowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Konkurs zorganizowały Małgorzata Słabicka i Katarzyna Koper – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.

Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się w 2011 r., kiedy Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wówczas też SP9 przystąpiła do realizacji programu „Uniszkoła”.

Celem konkursu jest ukazanie rangi kształcenia i wychowania regionalnego na tle zintegrowanej Europy, kształtowanie poczucia własnej tożsamości regionalnej jako postawy zaangażowania się w życie wspólnoty lokalnej oraz rozwijanie zainteresowań uczniów związanych z krajami Unii Europejskiej.

W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny uczniów klas trzecich szkół podstawowych z Mysłowic, Jaworzna i Dąbrowy Górniczej. Organizatorzy postawili przed uczestnikami osiem zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. Obejmowały one znajomość symboli narodowych, największych miast i ich zabytków czy wielkich Polaków. Należało wykazać się ogólną wiedzą o naszym regionie, ojczyźnie oraz krajach należących do Unii Europejskiej.

W tym roku najlepsze okazały się dzieci z mysłowickich szkół. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 16, którą reprezentowali Dominika Kołodziej i Kamil Klimczok. Druga była drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9: Kamil Całka i Jakub Nowrot. Na trzecim miejscu znaleźli się Wiktor Kałuziński i Bartosz Kriegler z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Mysłowicach.

Podczas uroczystej akademii, na której wręczono nagrody, został także rozstrzygnięty 3. Regionalny Konkurs Plastyczny „Polska i Polacy dla Europy” skierowany do uczniów klas pierwszych i drugich szkół podstawowych. Nad organizacją konkursu czuwały Anna Ziobrowska, Łucja Goj i Krystyna Pędziwiatr. Oto lista laureatów:

kategoria klas pierwszych:

  1. miejsce – Martyna Piechowicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jaworznie,
  2. miejsce – Krzysztof Lisiak ze Szkoły Podstawowej nr 9,
  3. miejsce – Jakub Kuliński ze Szkoły Podstawowej nr 13.

kategoria klas drugich:

  1. miejsce – Jakub Szklarek ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie,
  2. miejsce – Julia Pawęzowska ze Szkoły Podstawowej nr 9,
  3. miejsce – Jakub Wybraniec ze Szkoły Podstawowej nr 16.

Nadesłano przez: SP9

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here