fot. freeimages.com

W naszym mieście powstanie niebawem drugi dom opieki całodziennej dla osób starszych powyżej 60. roku życia. W związku z tym już wkrótce ruszy nabór podopiecznych.

Dom Senior-Wigor ma powstać w grudniu w pomieszczeniach ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego w Brzezince. Opieka przewiduje kompleksową organizację zajęć dla wszystkich pensjonariuszy. Celem placówki jest poprawa jakości życia starszych mieszkańców miasta poprzez organizację czasu wolnego, możliwość spotkań z innymi podopiecznymi w podobnym wieku, wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych oraz podstawową pomoc w zmaganiu się z codziennymi obowiązkami. – Nowa placówka będzie miejscem stanowiącym połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. W dziennym domu jego podopieczni będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteczką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Dodatkowo zatrudniony będzie fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk w zależności od potrzeb placówki – mówi rzecznik prasowy urzędu miasta Kamila Szal.

W naszym mieście od 1980 r. istnieje już tego typu placówka. Dom Dziennego Pobytu Złota Jesień mieści się przy ul. Świerczyny 1 i jest ośrodkiem wsparcia wchodzącym w strukturę organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do jego głównych zadań należy m.in sprawowanie opieki nad osobami w podeszłym wieku i tych z orzeczeniem o grupie inwalidzkiej bądź niepełnosprawności. Powstanie nowego miejsca dla seniorów jest jednak odpowiedzią na ciągły wzrost liczby osób w wieku starszym, a co za tym idzie zapotrzebowaniem na objęcie ich odpowiednią troską. Środki na jego utworzenie w kwocie blisko 255 tys. zł zostały pozyskane z rządowego programu „Senior-Wigor” po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W związku z tym wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na realizatora tego zadania, a w następnej kolejności rozpocznie się nabór.

Szczegółowe informacje na temat naboru zostaną udzielone na przełomie października i listopada po wyborze realizatora projektu, a o postępach w budowie ośrodka będziemy was na bieżąco informować. Wszystkie pytania dotyczące nowego domu seniora należy kierować do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Mysłowice pod numer telefonu 32 317 11 08.

Nadesłano przez: Marta Szeliga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię