Młodzi Ślązacy, Katalończycy i Szkoci razem o autonomii

0

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego zorganizuje międzynarodową wymianę młodzieży. Młodzi Ślązacy, także mysłowiczanie, będą się wymieniać ze Szkotami i Katalończykami swoimi doświadczeniami w dążeniu do posiadania własnego państwa.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego z Katowic pozyskała ponad 13 tys. euro dotacji z programu Erasmus+. Dzięki temu na Śląsk przyjadą dwie grupy młodzieży – z Katalonii oraz Szkocji. Celem projektu „A-Team” jest poznawanie kultur, integracja i wzajemne uczenie się od siebie młodych ludzi, dla których wspólny mianownik stanowi dążenie do posiadania własnej, odrębnej narodowości.

Łącznie udział w projekcie wezmą 33 osoby –  po 11 z każdego kraju partnerskiego. Wymiana odbędzie się we wrześniu w stolicy Górnego Śląska, ale młodzi ludzie zawitają także do Rybnika, gdzie będą uczestniczyć w specjalnej debacie, która odbędzie się w tamtejszej filii Uniwersytetu Ekonomicznego.

– Sam pomysł przedstawiony przez Aleksandrę Skrabel, licealistkę z Rybnika, bardzo przypadł nam do gustu, bo fundacja ma bardzo silny, śląski charakter – mówi Marcin Germanek, założyciel i prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. – Ogrom pracy wykonany został przez Olę, z naszej strony otrzymała wsparcie merytoryczne i techniczne przy sporządzaniu aplikacji i w ten sposób udało się osiągnąć sukces – dodaje.

Łącznie Szkoci, Katalończycy i reprezentująca Śląsk młodzież m.in. z Katowic, Mysłowic i Rybnika spędzą razem osiem dni. W tym czasie zostaną podzieleni na międzynarodowe grupy i wspólnie będą pracować nad przygotowaniem spektaklu, którego tematem będą zbieżne dążenia wszystkich uczestników projektu. W międzyczasie młodzi ludzie będą mieli okazję wysłuchać prelekcji, wziąć udział w warsztatach tanecznych, a nawet nauczyć się, jak pokonać stres podczas wystąpień publicznych. A wszystko to oczywiście w atmosferze dobrej zabawy i towarzystwie rówieśników mówiących innym, ale jednak wspólnym językiem.

Informacje o wydarzeniach będzie można śledzić na bieżąco na dedykowanym blogu oraz facebookowym fanpage’u.

Nadesłano przez: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego