Sezon remontowy otwarty

0
fot. MZGK

Wiosna to czas wzmożonych remontów dla służb Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej. Zakład rozpoczął 2015 rok, skupiając się na kompleksowych remontach klatek schodowych, na które planuje przeznaczyć ok. 100 tys. zł.

Pierwsze modernizacji doczekały się klatki schodowe będące w najgorszym stanie technicznym, gdzie gruntowne remonty nie były przeprowadzane od kilkudziesięciu lat.

Od stycznia remontowano sień przy ul. Oświęcimskiej 16. W pierwszym etapie prac zrobiono przegląd instalacji elektrycznej, naprawiono pierwszy bieg schodowy na wejściu do klatki, skuto głuche tynki oraz wykonano gładzie. Następnie pomalowano ściany, odrestaurowano drewniane schody, podwyższono poręcze oraz zamontowano nowe oświetlenie na fotokomórki.

Aktualnie na efekt końcowy remontu oczekują mieszkańcy budynku kamienicy przy ul. Chrzanowskiej 4. Oprócz standardowych zadań wykonywanych podczas odnawiania klatek zostaną tam też wymienione okna. Są w tak złym stanie, że nie nadają się do dalszej eksploatacji.

Do końca roku MZGK chciałby wyremontować jeszcze kilkanaście klatek schodowych, ale na razie to tylko plany, a ich stuprocentowa realizacja stoi pod znakiem zapytania. – Niestety substancja miasta, którą administrujemy, jest bardzo stara i latami zaniedbywana, a środki finansowe na jej odnawianie ograniczone. Często realizując większe inwestycje, musimy się odrywać od ich wykonywania, ponieważ zdarzają się usterki pilne, mogące wyrządzić duże szkody. Ważne awarie trzeba usuwać niezwłocznie. Tak też było w przypadku budynku przy ul. Stadionowej 3, gdzie szybko i nieprzewidzianie musieliśmy wymienić poszycie dachowe nad wykuszami. To znacznie spowolniło remonty klatek – tłumaczy rzecznik MZGK Agnieszka Gajowczyk.

Ze względu na to, że pieniądze, którymi dysponuje zakład, nie są wystarczające, MZGK stara się większość zadań realizować własnymi siłami. Tak jest taniej, ale niestety trwa to dłużej. Czasem nieuniknione jest wynajęcie firm zewnętrznych. Regularnie rozpisywane są kolejne przetargi na wykonanie konkretnych prac remontowych.

Nadesłano przez: P. Markiewka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here