Szachowy turniej szkół gimnazjalnych

0
fot. MOSiR Mysłowice

W Zespole Szkół Sportowych odbyły się pierwsze marcowe zawody w ramach sportowej rywalizacji mysłowickich szkół – szachowy turniej szkół gimnazjalnych. Wzięły w nim udział dwuosobowe reprezentacje dziewcząt i chłopców z Gimnazjum nr 1, 3 i 5 oraz zespoły gospodarzy.

Każdy uczestnik rozegrał łącznie siedem partii (grano systemem „każdy z każdym”), za zwycięstwo otrzymywał jeden punkt, a za nierozstrzygniętą, remisową potyczkę pół punktu. Suma punktów po siedmiu rundach wyznaczyła każdemu szachiście i szachistce odpowiednie miejsce w końcowej klasyfikacji indywidualnej.

Z grona wszystkich szesnastu uczestników tylko dwie osoby zgromadziły maksymalną ilość punktów, co oznacza, że w każdej potyczce odniosły zwycięstwo: Marta Sobczak z G3 oraz Dawid Wójtowicz z Gimnazjum Sportowego.

Dawid, który w roku ubiegłym nie występował, dwa lata wcześniej jako pierwszoklasista debiutował w tych zawodach i uplasował się na wysokiej czwartej pozycji. Marta nieprzerwanie od roku szkolnego 2012/2013 indywidualnie zajmuje pierwsze miejsce i obecnie jako jedyna może poszczycić się trzykrotnym tytułem najlepszej szachistki wśród mysłowickich gimnazjalistek.

Oto czołowe szóstki w klasyfikacji indywidualnej szachowego turnieju w roku szkolnym 2014/2015, które nagrodzone zostały dyplomami i medalami, a trójka najlepszych także pucharami:

Dziewczęta:

 1. miejsce – Marta Sobczak (G3) – 7 pkt.
 2. miejsce – Sandra Płodzień (Gimnazjum Sportowe) – 5 pkt.
 3. miejsce – Anna Zawadzka (G3) – 5 pkt.
 4. miejsce – Wiktoria Żuradzka (Gimnazjum Sportowe) – 4 pkt.
 5. miejsce – Justyna Pacholczyk (G1) – 4 pkt.
 6. miejsce – Alicja Jędrzejczyk (G5) – 2 pkt.

Chłopcy:

 1. miejsce – Dawid Wójtowicz (Gimnazjum Sportowe) – 7 pkt.
 2. miejsce – Kacper Lutomski (Gimnazjum Sportowe) – 6 pkt.
 3. miejsce – Krzysztof Witkowicz (G1) – 4 pkt.
 4. miejsce – Michał Prochowski (G3) – 4 pkt.
 5. miejsce – Stanisław Pogorzelski (G1) – 3 pkt.
 6. miejsce – Szymon Bula (G3) – 2 pkt.

Suma punktów dwójki reprezentantów zdobyta w turnieju indywidualnym wyznaczyła każdej szkole odpowiednie miejsce w klasyfikacji drużynowej, której wyniki znajdziecie tutaj.

W tym miejscu należy podkreślić, iż reprezentantki Gimnazjum nr 3 i reprezentanci Gimnazjum Sportowego już trzeci raz z rzędu zdobywają drużynowo mistrzowskie tytuły w rywalizacji miejskiej. Ponadto odnoszą sukcesy również w finałach Wojewódzkiej Gimnazjady w szachach. W roku szkolnym 2012/2013 szachiści Gimnazjum Sportowego zajęli czwarte miejsce na Śląsku, natomiast w ubiegłym roku szkolnym Marta Sobczak i Anna Zawadzka z Gimnazjum nr 3 w tych samych szkolnych finałach wojewódzkich zajęły zespołowo trzecie miejsce.

Obie ekipy tych dwóch placówek również w obecnym roku szkolnym reprezentować będą Mysłowice na Wojewódzkiej Gimnazjadzie 2015, która odbędzie się w maju w Rybniku.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here