„Dwójka” z szybką terapią onkologiczną m.in. na chirurgii i okulistyce

0
fot. Szpital nr 2

Dzięki pakietowi onkologicznemu, który 1 stycznia wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, leczenie chorych na nowotwór ma być szybsze, sprawniejsze i skuteczniejsze. Wczesna diagnoza choroby nowotworowej znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie. Wprowadzone rozwiązania są realizowane również w Szpitalu nr 2 w Mysłowicach.

Zniesienie limitów na leczenie i diagnostykę to najważniejsza wprowadzona przez ministra zdrowia zmiana. Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia jej leczenia, zgodnie z nowymi przepisami, nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni.

Karta Pacjenta Onkologicznego, która jest elementem wprowadzonych zmian, przysługuje pacjentowi, u którego wystąpiło podejrzenie nowotworu lub rozpoznano nowotwór złośliwy. Jednocześnie uprawnia ona do szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego bez skierowania.

– Dokument kierujący na szybką terapię może być wystawiony przez lekarza pierwszego kontaktu w przypadku podejrzenia choroby lub przez lekarza specjalistę z tytułu leczenia ambulatoryjnego czy też szpitalnego z chwilą potwierdzenia nowotworu złośliwego – tłumaczy Gabriela Przyłucka, koordynator pakietu onkologicznego w mysłowickiej „dwójce”.

Szpital nr 2 realizuje pakiet onkologiczny w poradniach chirurgii ogólnej, okulistycznej, otolaryngologicznej oraz na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej i na oddziale okulistycznym.

– Czas od diagnozy do przyjęcia na leczenie powinien być tak krótki, jak to jest tylko możliwe w danej jednostce chorobowej– mówi Przyłucka. – Cały jego przebieg opiera się na kontakcie z koordynatorem, który towarzyszy pacjentowi we wszystkich jego etapach. Warto pamiętać, że do tej pory przez te wszystkie ścieżki musiał przebrnąć samodzielnie.

W Szpitalu nr 2 pacjenci z Zieloną Kartą mogą zostać zdiagnozowani i od razu poddać się leczeniu onkologicznemu. – Pacjent zostanie wówczas objęty opieką kompleksową, od diagnostyki przez ewentualny zabieg i pozostałe działania lecznicze, które obejmuje pakiet – zaznacza koordynatorka i dodaje, że szpital współpracuje z wysokiej klasy specjalistami w dziadzinie onkologii.

Nadesłano przez: Szpital nr 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here