111 lat mysłowickiego aresztu śledczego

0
fot. AŚ Mysłowice

Uroczysta msza św. poprzedzona złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy aresztu poległych w lesie katyńskim w 1940 r. rozpoczęła tegoroczne obchody Święta Służby Więziennej i 111. rocznicy istnienia Aresztu Śledczego w Mysłowicach.

Nabożeństwo w intencji czynnych zawodowo i emerytowanych funkcjonariuszy i pracowników aresztu oraz ich rodzin odprawili dziekan dekanatu mysłowickiego ks. Rafał Ryszka, ks. dr Leszek Szewczyk i kapelan okręgowy służby więziennej ks. Tomasz Sękowski.

Po mszy w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość jubileuszu z wręczaniem odznaczeń i awansów dla pracowników aresztu. Awansowano dziewięciu funkcjonariuszy, w tym dwóch na stopnie oficerskie, oraz wręczono dwie odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

Za obecność i życzenia podziękowano komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej, którą obowiązki wzywały jeszcze tego samego dnia do Wiednia, ale znalazła chwilę, by uczestniczyć w uroczystości. Podziękowania jubileuszowe otrzymał prezydent miasta Edward Lasok, jego zastępcy Grzegorz Brzoska i Bernard Pastuszka, przewodniczący rady miasta Grzegorz Łukaszek, księża, dyrektorzy placówek oświatowych, a także JM rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej prof. Mirosław Wójcik oraz aktor Bernard Krawczyk.

– Praca „klawisza” nie jest łatwa – przypomniał dyrektor aresztu ppłk Ryszard Samojluk. – Ta nazwa nadana pracownikom więzienia pochodzi od słowa „klawis”, co oznacza „klucz”. My ten klucz mamy, ale staramy się, by ci, którzy spod tego klucza wychodzą, byli poprzez resocjalizację innymi ludźmi i bardzo często tak jest, że u nas zdobywają zawód i zmieniają swoje życie na lepsze, wychodzą na prostą. Tu, w areszcie, poddają się terapii alkoholowej, narkotykowej, przemocy w rodzinie. Tu słyszą słowa: „Spróbuj być lepszy, my ci pomożemy”. Bo „klawisz” to nie tylko ten, który otwiera drzwi, to człowiek wykształcony i przygotowany pod każdym względem do niesienia aresztowanym pomocy psychologicznej – mówił.

Tegoroczne obchody odbywały się po raz piąty od ustanowienia dnia 8 lutego Świętem Służby Więziennej na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej.

Źródło: AŚ Mysłowice, UM Mysłowice