Być radnym – na czym polega praca radnego?

0
fot. ARAmedia

Z ogromną przyjemnością informujemy o wynikach konkursu dziennikarskiego zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Mysłowicach, którego celem było rozbudzenie zainteresowań dziennikarstwem oraz doskonalenie umiejętności werbalizowania myśli. Zwycięzcami zostali: Arkadiusz Sokal, Paulina Boba i Sara Grzesiok. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Poniżej prezentujemy pierwszy z trzech zwycięskich artykułów autorstwa Arkadiusza Sokala, ucznia Gimnazjum nr 5 w Mysłowicach-Wesołej, na temat: Zbliżają się wybory samorządowe. Wyobraź sobie, że zostałeś radnym w naszym mieście. Czym zająłbyś się w pierwszej kolejności? Jak wyobrażasz sobie pracę w radzie miasta?

Być radnym – na czym polega praca radnego?

Na czym polega praca radnego? Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, to uważam za zasadne przypomnieć, jakie obowiązki ma radny. Należy do nich reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami oraz ich organizacjami, przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia, jak na przykład prośba o renowację drogi, odnowa placu zabaw czy stworzenie nowych miejsc parkingowych na rynku.

W Mysłowicach jest wiele problemów do rozwiązania, ale ja zająłbym się przede wszystkim problemami moich rówieśników. Uczniowie szkół skarżą się często na zbyt małą przestrzeń rekreacyjną  w naszym mieście, a ja – jako jeden z nich – uważam, że skargi te są zasadne. Brak boisk w dobrym stanie, duża odległość do najbliższego nowoczesnego basenu (który znajduje się w Jaworznie) oraz brak tras rowerowych czy spacerowych to tylko nieliczne braki obecne w naszym mieście.

Jako radny miasta Mysłowice skupiłbym się na potrzebach młodzieży. Swoją działalność rozpocząłbym od złożenia prośby do rady miasta o renowację zalewu wodnego Fala na Wesołej. W pierwszej kolejności zleciłbym oczyszczenie wody w zalewie oraz posprzątanie plaży, co stworzyłoby idealne letnie kąpielisko dla całych rodzin. Po drugie otworzyłbym bar nie tylko dla dorosłych, ale też dla młodzieży, w którym obowiązywałby zakaz sprzedaży alkoholu oraz papierosów. Można by tam spotkać się ze znajomymi, posiedzieć i porozmawiać, posłuchać dobrej muzyki czy zagrać w rzutki lub bilard. Następnie wynajęta na drodze przetargu mysłowicka firma wyasfaltowałaby drogę dokoła zalewu, tworząc trasę rowerową i spacerową. Ostatnim elementem byłoby utworzenie miejsca przeznaczonego na ogniska i grille, aby mieszkańcy naszego miasta mogli tu przyjechać wieczorem dla odrobiny relaksu i odprężenia. Dodatkowe postawienie kilku ławek i punktu wypożyczania rowerków wodnych jeszcze bardziej zwiększyłoby atrakcyjność odrestaurowanego miejsca. Nowoczesną i rzadką atrakcją mógłby być popularny wśród młodzieży wakeboarding, sport wodny polegający na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski i trzymaniu się liny podczepionej do wyciągu.

Być może projekt ten nie brzmi realnie, ale moim zdaniem jest możliwy do zrealizowania. Pieniądze na remont można uzyskać z ograniczenia funduszów przeznaczonych na administrację publiczną, projektów unijnych czy od sponsorów.

Uważam, że kąpielisko to ma szansę stać się ośrodkiem kulturowym w Mysłowicach oraz ważnym punktem na mapie spotkań mysłowickiej młodzieży. Dzięki tej renowacji zwiększyłaby się również  atrakcyjność dzielnicy Wesoła, a to z kolei zachęci ludzi do przyjechania tu na cały dzień, by spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, zwiększy obroty finansowe miasta i być może spowoduje również zwiększenie liczby mieszkańców.

 Autor tekstu: Arkadiusz Sokal

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów zainteresowanych pracą redaktorską do udziału w zajęciach koła dziennikarskiego odbywających się co wtorek w godzinach 16- 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Powstańców 6 w Mysłowicach (za Biedronką).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here