fot. ARAmedia

Jak wynika z dwóch ostatnich rankingów pisma „Wspólnota”, Mysłowice to miasto z zadłużeniem na minimalnym poziomie, które od 2011 stale maleje oraz jedno z tych, które zanotowało największy postęp w mijającej kadencji – w zestawieniu podsumowującym znalazło się na 7. miejscu, awansując o 32 pozycje.

Po wyniki rankingu dwutygodnika „Wspólnota” prezentujące poziom zadłużenia miast sięgnąć można do 2004 roku, a w przypadku niektórych miast aż do 2002. Podstawowym wskaźnikiem rankingu jest wielkość zadłużenia w stosunku do rocznych dochodów samorządu – czołowe miejsca zajmują miasta o największym zadłużeniu, a im dalsza pozycja, tym mniejszy poziom zadłużenia.

Dane dotyczące Mysłowic sięgają 2004 roku. Najgorzej było w 2006 roku, kiedy miasto znalazło się na 14. miejscu rankingu. Najlepszą pozycję w historii zestawienia, 40. miejsce na możliwe 48, Mysłowice utrzymują od dwóch lat. Poziom zadłużenia na koniec 2013 roku stanowił blisko 27% dochodów – dla porównania na pierwszym miejscu znalazły się Siedlce, najbardziej zadłużone miasto, z wynikiem 76,89%.

Jednak jak podkreślają w raporcie eksperci, wielkość zadłużenia nie jest doskonałym narzędziem opisującym kondycję finansową miasta. Istotne są również: wysokość nadwyżki operacyjnej służącej do spłaty zobowiązań oraz poziom zobowiązań wymagalnych, czyli niezapłaconych w terminie „rachunków”. Mysłowice i tutaj dobrze wypadają – nie posiadają zobowiązań wymagalnych, a na koncie znajduje się kilkumilionowa nadwyżka operacyjna.

– Ten ranking jest tylko potwierdzeniem tego, co stale przekazuję mieszkańcom. Nad dobrym budżetem pracowałem od początku mojej kadencji, to był mój priorytet. Teraz widać jak na dłoni, że Mysłowice wykonały ogromną pracę i pną się w górę – podkreśla Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Potwierdzeniem istotnych zmian w zarządzaniu miastem, które miały miejsce w ostatnich czterech latach, jest kolejny raport pisma „Wspólnota” dotyczący sukcesu kadencji. Mysłowice w zestawieniu podsumowującym odnotowały awans o 32 miejsca. Jego składowe to działania między innymi w obszarze finansowym, ekonomicznym czy infrastrukturalnym.

Pierwszy z nich mierzy zamożność miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz potencjalne dochody bieżące – w tym zestawieniu Mysłowice awansowały z 41. pozycji w kadencji 2006-2010 na 14. w obecnej. Sukces ekonomiczny z kolei odnosi się m.in. do udziału zarejestrowanych bezrobotnych w liczbie ludności, zarejestrowanych nowych prywatnych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców czy dochodów z tytułu podatków od osób fizycznych i prawnych. Ten obszar przyniósł Mysłowicom największy awans – z miejsca 36. w poprzedniej kadencji na 5. w obecnej. Kolejny sukces, awans z pozycji 28. na 4., miasto zanotowało w obszarze dotyczącym infrastruktury – obejmuje on wydatki finansowe ze środków unijnych w latach 2011-2013, powierzchnię użytkową mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców czy odsetek ludności korzystającej z kanalizacji.

Jak podkreślają autorzy rankingu: „Warto zauważyć te miasta, które w ocenie sukcesu kadencji wypadają znacznie lepiej, niż by to wynikało z ich poziomu zamożności. Wśród miast na prawach powiatu wyróżnia się pod tym względem Jelenia Góra (…), ale także Mysłowice i Bielsko-Biała”.

Ranking pisma „Wspólnota” – zadłużenie samorządów

Ranking pisma „Wspólnota” – sukces mijającej kadencji

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię