Podziękowano za plony pól i ogrodów

0
fot. UM Mysłowice

Tegoroczna uroczystość dożynkowa odbyła się 14 września w stadninie koni Błyskawica w Kosztowach. Jak zawsze wzięli w niej udział licznie zgromadzeni mieszkańcy w tradycyjnych śląskich strojach.

Uroczystość rozpoczęła msza w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejno orkiestra kopalni Mysłowice-Wesoła, jeźdźcy na białych koniach, młodzież i dorośli w barwnych strojach regionalnych i górnicy poprowadzili uczestników dożynek do stadniny koni Błyskawica. Na czele korowodu nie zabrakło bryczek i furmanek pełnych dożynkowych koszy i wieńców.

Po części oficjalnej, wręczeniu pucharów i dyplomów przyszedł czas na zabawę. Były pokazy strażaków, wyjazdy zwyżką, występy dzieci z przedszkoli i szkół oraz występ zespołu Kosztowioki. Dla najmłodszych przygotowano malowanie twarzy i dmuchańce. Ponadto można było podziwiać wystawę królików i ptaków z  mysłowickich stowarzyszeń hodowców oraz posmakować kiełbasek z grilla.

Najwyższe odznaczenie działkowców – Odznakę Zasłużonego Działkowicza otrzymali prezydent Mysłowic Edward Lasok oraz Jerzy Biliński.

Starostami miejskich dożynek byli Monika i Jacek Urbańczykowie, natomiast gościem specjalnym: wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Organizatorami dożynek byli: lokalna parafia, rada osiedla, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, działkowcy oraz urząd miasta.

Źródło: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here