Uczcili pamięć powstańców śląskich

0
fot. UM Mysłowice

W sobotę 16 sierpnia odbyły się uroczystości związane z 95. rocznicą wybuchu I powstania śląskiego. Przed pomnikiem przy kopalni Mysłowice przedstawiciele władz miasta uczcili pamięć walczących podczas tzw. masakry w Mysłowicach.

Kwiaty u stóp pomnika złożył prezydent Edward Lasok, jego zastępca Grzegorz Brzoska oraz sekretarz miasta Andrzej Kijanka.

Pomnik, przed którym złożone zostały wiązanki kwiatów, upamiętnia wydarzenia masakry, która miała miejsce na dziedzińcu przed kopalnią Mysłowice 15 sierpnia 1919 roku, gdzie rozegrały się pierwsze krwawe walki powstańcze.

Przed bramę Myslowitzgrube przybyło wówczas około 3 tys. górników z żonami i dziećmi, by oczekiwać na wynagrodzenia za pracę, jednak władze kopalni opóźniały wypłaty. Wojsko niemieckie, które otaczało teren kopalni, nie wpuściło robotników za bramę na podwórze zakładu. Kiedy ostatecznie tłum wtargnął za wrota, wojsko otworzyło ogień. Ta masakra pogorszyła i tak już złe nastroje wśród robotników i przyspieszyła wybuch I powstania śląskiego.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here