Rozlewiska na Promenadzie chwilowo opanowane

0
fot. MPWiK

Zmienna letnia pogoda, gdy w ciągu jednego dnia świeci słońce, a niedługo potem pada ulewny deszcz, sprzyja tworzeniu się rozlewisk w wielu miejscach w mieście.

Jednym z najbardziej problematycznych punktów jest Promenada. Zbiega się tam bowiem kanalizacja ogólnospławna, do której ścieki i woda deszczowa spływają od Zakładów Mięsnych Mysław, z całej Rymery oraz z obszaru od ulicy Mickiewicza do Partyzantów. Wiek kanalizacji również wpływa na jej stan. Została ona wybudowana w okolicach lat 40. ubiegłego wieku.

Bardzo duże ilości ścieków wraz z padającym deszczem tworzą znaczne rozlewiska wodne, które nie tylko utrudniają ruch pieszych, ale mają bardzo nieprzyjemny zapach. W takich momentach mieszkańcy bardzo często narzekają, iż jest to efekt zaniedbań – jednak na powyższych zdjęciach możecie zobaczyć, co jest tak naprawdę przyczyną braku przepustowości kanalizacji i późniejszych rozlewisk.

Na Promenadzie krzyżują się sieci kanalizacji o średnicy od 400 do 1000 cm sześciennych, dlatego znajdujący się tam kolektor nie jest w stanie prawidłowo odebrać tak znacznej ilości ścieków. To jeden z powodów. Jednak gdyby kanalizacja nie została wcześniej uszkodzona przez „pomysłowych” mieszkańców, którzy już na jej wyższych odcinkach wrzucają do studzienek, co im myśl do głowy przyniesie, sieć nie byłaby regularnie zatykana.

Należy mieć świadomość, że elementy takie jak głazy, duże kamienie czy całkiem niespodziewane, jak np. wiadra, w kanalizacji znajdować się nie powinny, a mimo to firma Aarslef między 24 a 26 czerwca takie „niespodzianki” z niej wyjęła.

W chwili obecnej sytuacja została opanowana. Firma Aarslef dokładnie wyczyściła sieć, a dziś mimo obfitych opadów deszczu nie tworzą się rozlewiska wodne. Zwracamy się jednak do mieszkańców z prośbą o rozwagę i ewentualną interwencję, jeśli dostrzeżecie, że ktoś kanalizację zanieczyszcza odpadami, które powinny znaleźć się na gruzowisku lub w pojemnikach na odpady.

Nadesłano przez: MPWiK