Maria Ożga oceniła młodych mysłowickich kucharzy

0
fot. nadesłano

Pomysł na zorganizowanie konkursu kulinarnego zrodził się w głowie ucznia klasy piątej Jacka Dery. Samorząd uczniowski wraz z opiekunem zorganizował zmagania w murach Szkoły Podstawowej nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski. Przedsięwzięcie tak bardzo spodobało się w środowisku lokalnym, że postanowiono zorganizować konkurs na szczeblu miejskim.

2 czerwca dwadzieścioro uczniów mysłowickich szkół stanęło do zmagań kulinarnych, które odbyły się w restauracji Lari w Mysłowicach-Laryszu. Przewodniczącą jury była Maria Ożga – finalistka II edycji programu „MasterChef”. W gronie jury znaleźli się także: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Iwona Nowak, Bronisława Jabłońska, Anna Poliwczak oraz Eugeniusz Starzak.

Uczniowie na przygotowanie potrawy mieli 30 minut, ale efekty zaskoczyły wszystkich. Okazało się, że kreatywność i zdolności dzieci przerosły oczekiwania. Jurorzy przez ponad godzinę degustowali i oceniali potrawy. Docenili propagowanie kuchni polskiej w wykonaniu Pauliny Szczepockiej z SP13, która przygotowała tatar, wyróżnili także Dominikę Lassok z ZS-P1 za najbardziej estetyczne, kolorowe i ciekawe podanie potrawy. Pozostałe wyróżnienia przyznano Julii Jóźwiak z SP13, Justynie Czech z ZS-P3 i Jakubowi Tkaczowi z SP7.

III miejsce zajęła Magdalena Guzikowska, II miejsce Agata i Oliwia Han z SP17, zwyciężyła Martyna Karczewska z ZS-P3, która przygotowała tort bezowy.

Uczniowie otrzymali nagrody: książki kucharskie i akcesoria kuchenne. Każdy uczestnik odebrał też dyplom za udział w konkursie oraz słodki upominek.

Z tych zmagań każdy wyniósł nowe doświadczenia. Dzieci musiały zdobyć informacje o produktach przez siebie użytych, poradzić sobie z presją upływającego czasu. Jury, zaproszeni goście i opiekunowie podpatrzyli niejeden przepis, który być może wykorzystają w swojej kuchni. Po prezentacji potraw i wspólnej degustacji wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Nadesłano przez: Iwona Bittner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here