Młodzieżowa Rada Miasta – jak sobie radzi nowa kadencja?

0
fot. UM Mysłowice

Minęły już prawie dwa miesiące od wyboru nowej, IV kadencji, Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak jej wychodzi reprezentacja mysłowickiej młodzieży oraz co planuje w najbliższym czasie.

Pierwszym, bardzo dobrym i szczególnym pomysłem rady był koncert charytatywny na rzecz pomocy chorej Hani. Głównym inicjatorem pomysłu był Kamil Pajonk, który zaangażował MRM w realizację koncertu. W ten sposób inicjatywa młodych ludzi została zauważona i spełniona w stu procentach. Wszystko sprawnie zorganizowano i dopięto na ostatni guzik. Wzruszeni i zaskoczeni taką chęcią pomocy oraz ilością inicjatyw rodzice Hani dziękowali za ogromne wsparcie. Młodzi radni uważają, że był to ich pierwszy sukces i oczywiście nie ostatni, bo to dopiero początek.

Zaraz po wyborach, w październiku, MRM mogła uczestniczyć w spotkaniu „Ambasadorzy Niemożliwego – Młodzi dla Młodych”, które zostało zorganizowane w ramach Śląskiego Kongresu Oświaty. Była to promocja projektu „List Ambasadorów Niemożliwego”, czyli przesłanie do dzieci i dorosłych z całego świata, będące świadectwem tego, że jeżeli naprawdę głęboko wierzy się we własne marzenia, można dokonać rzeczy, które z pozoru wydają się niemożliwe.

Z kolei na początku listopada przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice wzięła udział w Ogólnopolskiej Konferencji Rad Młodzieżowych. Był to projekt realizowany z funduszy „Młodzieży w Działaniu” i aby dostać się na owe wydarzenie, należało przejść rekrutację. – Trzeba było opisać kilka rzeczy i dopiero na tej podstawie wybierano prace. Dlatego w zasadzie mógł się tam zgłosić każdy – wyjaśnia przewodnicząca, Aleksandra Targosz. – Zresztą tak też było, ponieważ projekt nie zakładał tylko spotkania młodzieżowych radnych z całej Polski, ale po prostu zgromadzenie w jednym miejscu ponad 80 młodych aktywistów, którzy być może będą chcieli założyć MRM także w swoim mieście.

Dla reprezentantki Mysłowic było to bardzo interesujące i obfite w nowe doświadczenia wydarzenie. – Miałam okazję spotkać dużo swoich znajomych z całej Polski, których poznałam przy okazji innych projektów i akcji, ale także poznać wielu nowych, wspaniałych ludzi – relacjonuje Aleksandra Targosz. – Dzielnie się swoim doświadczeniem z innymi pomaga również w rozwoju kreatywności, tak że to na pewno było coś, co wyniosłam z tych 3 dni w Nysie – dodaje. W trakcie warsztatów dołączyła do grupy Media Młodzieżowe i Social Media, gdzie pracowano nad narzędziami promocji działalności rad młodzieżowych.

Uczestnictwo w takich projektach i angażowanie się w różne akcje jest na pewno świetnym sposobem na zbieranie doświadczenia przez młodych ludzi, którzy postanowili reprezentować młodzież z naszego miasta i realizować ich pomysły, na ile to tylko będzie możliwe. Na chwilę obecną Młodzieżowa Rada Miasta zaangażowała się w Zespół ds. Infrastruktury Rowerowej. – Czuję się tutaj trochę odpowiedzialna za to, co w tej kwestii się dzieje, ponieważ w ubiegłym roku organizowałam debatę na temat ścieżek rowerowych właśnie w urzędzie miasta – mówi przewodnicząca MRM. – Myślę, że wszyscy cieszymy się, że coś ruszyło w tym kierunku i być może powstanie coś fajnego. Przynajmniej taką mamy nadzieję. Bardzo cieszymy się również, że zostaliśmy poproszeni o współpracę z tym zespołem. Doceniamy, że w mieście liczy się głos młodzieży i nasze zdanie. W końcu my też będziemy korzystać ze ścieżek, które miałyby powstać i warto poznać naszą opinię. Także za taką możliwość oczywiście dziękujemy.

Jak widzimy młodzi radni nie próżnują. Głowy mają pełne pomysłów, a ręce gotowe do pracy – niewiadomo jeszcze, które z tych pomysłów zostaną zrealizowane, bo nie wszystko zależy od nich, ale liczą się chęci do działania. Na pewno chcą aktywnie włączyć się w organizację konkursów, wydarzeń kulturalnych we współpracy z MOK, pomoc charytatywną oraz inne ciekawe wydarzenia. Sprawa w jakiej rozpoczęli już swoje działania to skatepark – budowa lub odnowienie istniejącego już w Brzęczkowicach i przystosowanie go do potrzeb amatorów sportów wyczynowych. Trzymajmy zatem mocno kciuki, aby udało im się zrealizować swoje cele!