„Dziś zdegradowane tereny jutro mogą żyć”

0
fot. UM Mysłowice

 

14 grudnia w auli Gimnazjum nr 2 odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Aktywowani – edukacja obywatelska organizacji pozarządowych w zakresie rozwoju aktywności na rzecz rewitalizacji społecznej”.

Program Rewitalizacji Społecznej dla miasta Mysłowice powstał z inicjatywy obywatelskiej. Liderem projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE jest Centrum Inicjatyw Społecznych Mysłowice w partnerstwie z miastem Mysłowice.

Priorytetowymi założeniami rewitalizacji społecznej w naszym mieście są: wsparcie aktywności lokalnych społeczności, podniesienie standardu kształcenia dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji terenów rewitalizowanych, czyli osiedli: Centrum, Starego Miasta i Piasku. Aktywizacja obszarów podlegających  rewitalizacji, znajdujących się w najgorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej, wymaga aktywnej współpracy partnerów lokalnych: organizacji i związków społecznych, gospodarczych czy organizacji pozarządowych. To właśnie oni, wraz z mieszkańcami Mysłowic, opracowali Program Rewitalizacji Społecznej i wybrali tereny, które rewitalizacji najbardziej potrzebują. Program powstawał prawie cały rok – niebawem CIS rozpocznie starania o zdobycie pieniędzy na realizację jego celów.

W ramach programu rewitalizacji mają powstać m.in. Klub Malucha, świetlica środowiskowa dla młodzieży czy szkółka sztuk walki w Centrum, centrum kulturalno-edukacyjne z biblioteką i świetlicą środowiskową na Piasku oraz Centrum Rozwoju Społecznego, szkoła rzemiosła, Centrum Wolontariatu, Klub Seniora czy Klub Młodzieżowy na Starym Mieście. W planach jest także odczarowywanie podwórek w tych dzielnicach. Pełny program z wszystkimi jego założeniami i celami dostępny jest tutaj.

Podczas sobotniej konferencji Edyta Helizanowicz z urzędu miasta zaprezentowała program i podkreśliła, że jego twórcy poświęcili dużo czasu na rozmowy o tym, co jest w mieście do zrobienia, co chcieliby zrobić – efektem tego jest Program Rewitalizacji Społecznej. Teraz przychodzi czas na działanie.

Aulę G2 odwiedziła tego dnia także Elżbieta Bieńkowska. Gratulowała i dziękowała mysłowiczanom za tę inicjatywę. – Trzeba mieć ludzi z energią i dużą dozą empatii, żeby zrobić coś takiego – mówiła. – W każdym mieście są ludzie biedniejsi i bogatsi. Tych biedniejszych trzeba umieć zauważyć, trzeba wiedzieć, jak im pomóc i pokazać im, że można inaczej żyć, że można pracować, zamiast siedzieć i narzekać. Bez diagnozy, bez pokazania, co można zrobić, działa się po omacku. Wy nie będziecie działać po omacku, bo macie ten fantastyczny program. Rewitalizujcie otoczenie i pracujcie z ludźmi – podsumowała.

Prezydent Edward Lasok zaznaczał, że ten projekt świetnie wpisuje się w ogólną rewitalizację miasta, do której Mysłowice przygotowują się wraz z Katowickim Holdingiem Węglowym, właścicielem terenów po KWK „Mysłowice”. Konferencję zakończył słowami: – Dzięki tym wszystkim działaniom dziś zdegradowane tereny jutro mogą żyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here